Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Trutnovem projela Slovenská strela, legendární železniční vůz z roku 1936

26. 6. 2021

Trutnovem projela Slovenská strela, legendární železniční vůz z roku 1936 0 snímků
Pro fanoušky železnice to byl mimořádný zážitek. Na trutnovském vlakovém nádraží se dnes objevil výjimečný motorový vůz z roku 1936 označovaný jako Slovenská strela. Kdysi zajišťoval rychlé spojení mezi Prahou a Bratislavou. V současnosti je po zdařilé rekonstrukci opět plně funkční.

Strela se v Trutnově objevila dopoledne, krátce po 11. hodině vyrazila přes Pilníkov a Kunčice do Martinic v Krkonoších. Krátce po 14. hodině se vůz po stejné trase vrátil zpět.

Byla to sice soukromá jízda, ale i tak se zpráva o její krátké přítomnosti v našem městě už předem šířila po internetu. „Nebude možné vozidlem cestovat, ani nebude přístupný jeho interiér!“ upozorňoval například facebookový profil Železniční stanice Martinice v Krkonoších.

Kulturní památku si přišly vyfotit desítky lidí. Pozornost mimo jiné přitahuje neotřelým aerodynamickým designem, rychlostí a komfortem. Celkově je konstrukce vozu dodnes označována jako velmi pokroková. V roce 1937 zvládl cestu mezi Prahou a Brnem za 4 hodiny a 19 minut. Pro srovnání, dnešní Eurocity zvládne stejnou trasu za 4 hodiny a 28 minut.

Slovenská strela naposledy jezdila v padesátých letech minulého století. Dlouhá léta chátrala před tatrováckým muzeem v Kopřivnici. Nedávno se ji ale povedlo renovovat. Kompletní oprava vyšla na zhruba padesát milionů korun. Vůz ale nemá stát jen v depozitáři. Počítá se s jeho občasnými vyjížďkami, například při slavnostních příležitostech.

 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Havrda