Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Vodárnám klesl zisk na 3,7 milionu korun, dají ho na investice

1. 6. 2021

page.Name
Společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni klesl zisk na 3,7 milionu korun z předloňských 10,4 milionu. Důvodem poklesu byly nižší výnosy z vodného a stočného od provozoven a subjektů, jejichž činnost omezila epidemie koronaviru a související restriktivní opatření vlády. Většinu loňského zisku vodárny dají do fondu obnovy na investice, rozhodla v pondělí valná hromada podniku. ČTK to dnes řekl ředitel vodáren Josef Moravec. Hlavními akcionáři vodáren jsou města a obce.

Výpadek tržeb z vodného a stočného byl například ve službách, kdy část roku museli mít zavřeno třeba poskytovatelé ubytování. Právě v Krkonoších a Podkrkonoší je sektor ubytování silně zastoupen. Omezení podnikání a s tím související nižší odběry vody vodárny zaznamenaly i u dalších subjektů. Negativní dopady epidemie do tržeb i tvorby zisku budou podle společnosti pokračovat i letos.

Akcionáři vodáren rozhodli, že z loňského zisku dají 2,43 milionu korun do fondu obnovy na investice. Zbytek zisku ve výši 1,25 milionu korun firma převede do sociálního a stimulačního fondu. Loňský zisk firma konkrétně použije na splátky úvěrů, které si vzala na investice. Roční splátka úvěrů činí přes 16 milionů korun a loňský zisk z ní pokryje 15 procent.

Loni vodárny investovaly 38 milionů korun a dalších více než 40 milionů korun daly do oprav. Loni firma dokončila stavbu takzvané kalové koncovky v čistírně odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Investicí za 60 milionů korun VAK reagoval na stále přísnější normy pro likvidaci čistírenských kalů. Nová technologie vyhnilý a odvodněný kal usuší a následně kal projde pyrolýzou, tedy tepelným rozpadem.

Aktuálně největší stavbou vodáren je loni zahájená oprava vodojemu v trutnovské čtvrti Horní Staré Město. Celkové náklady opravy jsou na úrovni 40 milionů korun, hotovo má být v roce 2022.

Tržby vodáren loni vzrostly o jedno procento na 162 milionů korun, v růstu se odrazilo především loňské zvýšení ceny vodného a stočného. VAK zaměstnává asi 80 lidí a dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy. Letos činí cena vodného a stočného 83,31 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody a mezi okresními městy v kraji je po Rychnovu nad Kněžnou druhou nejnižší.

Hlavními akcionáři vodáren jsou obce v čele s Trutnovem, který drží podíl přes 49 procent. Dalšími významnými akcionáři z řad obcí jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Vodárny mají také asi 2500 drobných akcionářů, z nichž řada akcie získala v kuponové privatizaci. Žádný výnos z akcií však nemají, protože vodárny dividendy nevyplácejí a zisky investují. Valná hromada v pondělí schválila, že akcionáři budou moci své akcie prodat společnosti. Pokud nabídku využijí, dostanou za akcii 500 korun. Možnost prodeje se netýká akcionářů z řad měst a obcí.

ČTK
Foto: Michal Kriegler