Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

11°

Zítra

18°

Svátek má

Vyšly červnové Trutnovinky, které jsou o různých návratech

2. 6. 2021

page.Name
Záchrana trutnovské Kary, která vyrábí kožené a kožešinové oděvy, je tématem červnových Trutnovinek. Magazín si od úterý 1. června můžete vyzvednout na našich distribučních místech po Trutnově a okolí.

Hlavním rozhovorem nejnovějšího vydání je interview se Zdeňkem Rinthem. Trutnovský podnikatel, který svůj život spojil se značkou Kara a před třemi roky úspěšnou firmu prodal, se rozhodl vrátit na místo činu, aby kožešnickou společnost zachránil od zkázy.

„Nejsem hrdina, ale sedmdesátiletý blázen,“ usmíval se při rozhovoru staronový majitel továrny v Bohuslavicích, kde současné vznikla i fotografie na titulní stranu magazínu.

V něm se při ohlédnutí do historie dočtete také o vzestupech a pádech Kary. Na minulost podniku jsme zaměřili pozornost i ve spolupráci se s Muzeem Podkrkonoší v našich seriálech Proměny a Muzejní sbírky. A naopak, jak vidí aktuální situaci, nám řekly pár slov ženy, které v dílně sedí za šicími stroji. Nosíte oblečení či doplňky Kary? Zeptali jsme se v anketě.

Editorial

Když návrat, tak dvojnásobný

Bohuslavice. Kdysi samostatná vesnice, dnes součást Trutnova. Plus minus dvě stovky obyvatel, fotbalové hřiště, skládka, čistírna odpadních vod a… továrna s komínem! V květnu jedno z nejsledovanějších míst široko daleko. Aby ne, jakmile v dubnu na komíně čápi dokončili úpravy hnízda, pustili se do páření. A protože na hnízdě je kamera, tisíce lidí sledovaly v půlce května online úspěšné vylíhnutí mláďat.

O pár desítek metrů níže, v továrně, stejně pečlivě sledovali zaměstnanci závažnější události. Ikonickou Karu totiž táhly obří dluhy k nenávratnému konci. Záchranou mohl být návrat někdejšího dlouholetého šéfa Zdenka Rintha.

O pár dnů dříve, než se vylíhla čápata, začal staronový ředitel znovu úřadovat v kanceláři. Když jsme za ním přijeli kvůli rozhovoru, právě pokuřoval před ředitelstvím a koukal přitom na komín. „Už ho sice nepotřebujeme, ale u fabriky má být komín. Není důvod ho bourat, jsou tam čápi,“ říká.

Pavel Cajthaml


Silným a emotivním materiálem čísla je osobní zpověď sedmačtyřicetileté Dity Lulkové, která trpí Parkinsonovou chorobou. Popisuje, jak jí toto nevyléčitelné onemocnění ovlivnilo život. Svitla jí však naděje a jako prvnímu pacientovi v České republice jí byl do mozku voperován stimulátor nové generace, který jí umožnil návrat k normálnímu životu.

A do „normálu“ se - po covidu - pomalu vrací i život celé společnosti. Tento měsíc vám tak v magazínu přinášíme již několik pozvánkových článků na velké akce, jako jsou například Cirk-UFF nebo Krakonošův cyklomaraton. Dozvíte se o tom, jak proběhne Majáles či Běh Dobrého Draka. Rozhovor s vrchlabským pořadatelem koncertů Petrem Ticháčkem vám zase prozradí, co za hudební kulturu se chystá kousek od Trutnova.

A víte například, že Státní léčebné lázně Janské Lázně mají vlastní výrobnu dortů a zákusků?

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň, Jan Bartoš