Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Z demonstrace proti ministryni Benešové byla v městském parku spíš diskuse

8. 6. 2021

Z demonstrace proti ministryni Benešové byla v městském parku spíš diskuse 0 snímků
Dvacet lidí se dnes odpoledne sešlo v trutnovském lesoparku na demonstraci za odstoupení ministryně ministryně spravedlnosti Marie Benešové a jmenování nového nejvyššího státního zástupce až novou vládou.

Protestu se sice zúčastnilo méně lidí než na předchozích manifestacích, účastníkům to ale nevadilo. „Během události vznikla diskuse v podstatě všech přítomných, což se u akcí s počtem vyšších desítek nebo stovek lidí v podstatě nestává. Lidé se v menším počtu tolik nestydí, což je přirozené,“ řekl Tadeáš Zýka, pořadatel demonstrace z trutnovského Milionu chvilek pro demokracii.

Podobná setkání se dnes uskutečnila v dalších padesáti městech. Také v nich byla účast většinou menší. V Brně demonstrovala zhruba stovka lidí, v Hradci Králové ani ne stovka. Před rokem se přibližně ve stejnou konaly v Trutnově dvě demonstrace Milionu chvilek. Na každou z nich přišlo zhruba dvě stě lidí.

„Na počtu lidí určitě záleží. Akce má pak větší ohlas ve společnosti i v médiích, a myšlenky nebo postoje, které jsou z našeho pohledu důležité, se dostanou k většímu počtu občanů. Na druhé straně ale cítím určitou unavenost lidí ohledně aktuálního dění. S tím je těžké pohnout i ve větších městech, než je Trutnov,“ prohlásil Tadeáš Zýka.

Ani menší počet účastníků ale pořadatele od protestů neodrazuje. „Pokud stále přichází více lidí, než je organizátorů, má to určitý smysl jak pro ně, tak pro nás. Lidé, kteří dnes dorazili, v tom pořád vidí určitou symboliku a mohou mít třeba i čisté svědomí z toho, že se nevzdali. Příjemným benefitem může být jiná atmosféra, která vznikne v parku a menším okruhu lidí,“ dodal Tadeáš Zýka.

Další demonstraci chystá Milion chvilek na neděli 20. června. Uskuteční se na Václavském náměstí v Praze.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek