Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Ze školní tělocvičny je taneční a přednáškový sál moderního střihu

17. 6. 2021

Ze školní tělocvičny je taneční a přednáškový sál moderního střihu 0 snímků
Unikátním způsobem přeměnila poříčská Základní škola Náchodská malou tělocvičnu. Přestavěla ji na nejmodernější víceúčelový prostor, který může být například tanečním sálem, promítací místností, koncertní síni nebo místem pro besedy. Ve čtvrtek odpoledne ji škola oficiálně představila pozvaným hostům.

Místo označované učiteli jako „malá tělocvična“ bylo až do roku 1979 jedinou školní tělocvičnou. Přes den ji využívali žáci v rámci tělocviku, odpoledne a večer ji využívali další sportovci. „Tady jsme hráli ping pong, natahovali lanko z jedné strany na druhou, na něj dávali širokozářiče nad každý stůl, a po hře zas všechno uklidili. Tady jsem se stolní tenis naučil,“ prohlásil 89letý Josef Pich, jeden z posledních žijících pamětníků české obecné školy v Poříčí.

Ping pong hrál v tamní tělocvičně sedmdesát let. Školu ale nejdřív poznal jako žák, v poválečných letech. Jako patnáctiletý tehdy nastoupil právě v Poříčí do deváté třídy. „Tehdy se devítce říkalo jednoroční učební kurz. Tehdy škola vypadala jinak. Vstupovalo se do ní z hlavní ulice, teprve pak se přistavěly další části. A tahle nová místnost? Nádhera!“ chválil novou podobu malé tělocvičny.

Sál už nyní na první pohled nevypadá jako tělocvična, ale spíš jako ideální místo pro přednášky, besedy, či promítání filmů, ale také pro menší koncerty nebo taneční kurzy. Pro současné školství spíš nadstandard. „Není to klasická učebna, bude mít širší záběr využití. Vejde se sem současně víc tříd najednou, navíc tu máme úžasnou audiovizuální techniku,“ zdůraznil ředitel školy Zdeněk Švarc.

Přestavět malou tělocvičnu se škole povedlo v rámci jednoho projektu současně s opravou střechy nad tělocvičnou, generální obnovou učebny fyziky a chemie, a vybudováním bezbariérového spojovacího tunelu mezi hlavní budovou a jídelnou. Vše dohromady za 13,5 milionu korun. „Pro školu je to největší investiční akce za posledních deset let,“ připomněl Švarc.

Zmodernizované školní prostory pochválil i trutnovský starosta Ivan Adamec:
„Naši nejmladší se mají vzdělávat a vychovávat v pěkném prostředí, protože už to samo o sobě dává impuls k výchově. Jinak se lidé chovají k upraveným prostorám a jinak k zanedbaným,“ připomněl.

Škola má ještě další velké stavební plány. U hlavní budovy a přístavby chce vyměnit střechu a v půdní vestavbě vybudovat další potřebné učebny. „Pomohlo by nám to uspořádat vzdělávací systémy tak, aby každý byl v jedné budově. Nyní se prolínají, což způsobuje organizační problémy,“ vysvětlil. Škola kromě běžné výuky učí žáky také podle metody Montessori.

Poříčská škola je jednou z nejstarších školních budov ve městě. Byla postavena v roce 1872, učit se v ní začalo v roce 1896. Tehdy byl ředitelem Ernest Spanel. Vedlejší budova prvního stupně byla postavena roku 1932. V dobách největší slávy měla téměř 600 žáků. Aktuálně jich má zhruba 270.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek