Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Bonifác vypiplaný lidmi zemřel, stejně jako jeho matku ho sežehla elektřina

29. 7. 2021

page.Name
Smůla, tragédie, zbytečná smrt. Takové jsou první reakce na dnešní úmrtí mladého čápa Bonifáce z mladobuckého čapího hnízda. Zemřel podobně jako jeho matka. Dosednul na drát vysokého napětí, elektrický výboj ho zabil.

K události došlo dnes krátce po druhé hodině odpoledne. „Čáp zavadil o dráty poblíž základní školy, bohužel zemřel. Stala se mu podobná tragédie, jako jeho matce, akorát na jiném místě,“ potvrdil zahradník Šándor Havrán. Stožár s hnízdem stojí jen pár metrů od jeho domu. Právě on společně s kamarádem Jiřím Zemanem pomáhali mladobucká čápata vypiplat.

Když jejich matku Barunku sežehla elektřina na drátech vysokého napětí, hrozilo, že otec Bukáček sám péči o mláďata nezvládne. Havrán se Zeman sháněli potravu a několikrát denně ji vynášeli přímo do hnízda. Pomáhali i ostatní, lidé posílali peníze na potravu. Lidé ze záchranné stanice v Jaroměři radili, jak přesně a čím mladé krmit. Sami lidskou snahu nahradit čapího rodiče označili za experiment.

Pokus se zdařil. Mláďata se skutečně povedlo zachránit. Pankrác, Servác i Bonifác začali létat, sami si sháněli potravu. Vše se vyvíjelo dobře. Zdálo se, že příběh bude mít zdárný konec. Dnešní smrt nejmladšího čápa na něm ale udělala černou kaňku.

Náhle a nečekaně, přibližně ve 14:08:08 na sloupu vzdáleném pouhých 280 metrů od rodného hnízda, jak uvedl místní pozorovatel čápů a autor webového čapího deníku. „Zastaralá konstrukce sloupu vysokého napětí se mu stala osudnou, stejně jako na jaře jeho matce. Nejednalo se však o stejné místo. Snad se konečně pohne kupředu výměna těchto nebezpečných konstrukcí za modernější a bezpečnější,“ oznámil.

Nejsledovanější čapí příběh z hnízda na dvanáct metrů vysokém stožáru v Mladých Bukách je, bohužel, magnetem na tragické události. Čáp Bukáček totiž letos přišel o syna a partnerku, a osiřel i loni na jaře. Partnerka mu uhynula krátce poté, co snesla dvě vajíčka. „Nevím, co se tady děje, čím je to tady zakleté, že se tu podruhé stala tak osudná událost,“ prohlásil Šándor Havrán.

 čtěte také: Čápi mají za sebou první lety, přikrmování končí


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Zeman, Facebook