Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Místo na pionýrech jedou k moři wartburgem, volhou a stopětkou

28. 7. 2021

Další retro výlet: Místo pionýrů se jede k moři wartburgem, volhou a stopětkou 0 snímků
Pokud se chystáte v těchto dnech do Bulharska, určitě si jich všimnete a s velkou pravděpodobností je na silnici předjedete. Tři žluté automobily vyrobené za socialismu, ve kterých nadšenci vyrazili na dovolenou k moři, jako za starých časů.

Škodovácká stopětka, německý wartburg a sovětská volha. Tři vozy typické pro východní Evropu před rokem 1989. Auta bez klimatizace, tempomatu, ABS či navigace. Ale v perfektním stavu, plně funkční a nachystaná na výlet. Sedmička nadšenců v nich dnes dopoledne vyrazila z trutnovského Krakonošova náměstí na zahraniční dovolenou. „Jedeme k moři do Bulharska, na nejjižnější stranu k tureckým hranicím. Chceme tam vzít naše drahé polovičky, ještě nikdy v Bulharsku nebyly,“ přiznal řidič wartburgu z roku 1978 Michal Puš.

Během výletu ujedou Trutnovští téměř 4500 kilometrů. Ještě předtím ale museli auta na dlouhou cestu připravit. „Nemuseli jsme dělat speciální úpravy. Stačilo jen rozdělat, vyčistit, promazat… Jako za starých časů,“ připomněl šofér škodovky z roku 1981 Richard Puš doby, kdy většina motoristů prováděla údržbu a opravy aut doma.

 

Před odjezdem z náměstí panovala mezi nadšenci dobrá nálada. Vždyť přeci vyráží na dovolenou! „Chceme ukázat, že když se to zvládlo před čtyřiceti lety, když se to dalo vydržet dřív, dá se to ve starých autech zvládnout i dnes,“ řekl Michal Puš.

Pravda, každý vůz bude mít během výletu jinou spotřebu. Největší rozdíl bude mezi škodovkou a volhou z roku 1977, kterou řídí Dan Bouma. „Stopětka pojede asi za šest až sedm litrů, volha zhruba za dvanáct až třináct,“ upřesnil Richard Puš v rozhovoru pro TUTV, který společně se synem Michalem poskytli těsně před odjezdem.

Otec a syn Pušovi už mají jeden známý retro výlet za sebou. Před dvěma lety na motocyklech Pionýr vyrazili do Řecka. „Chtěli jsme dokázat, že Jawa 50 je spolehlivá motorka, s kterou se dá dojet hodně daleko,“ vysvětlil Michal Puš. Tehdy měli denní průměr 300 ujetých kilometrů.

 čtěte také: Trio na pionýrech se vrátilo z Řecka domů


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek