Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Městská policie chce odstranit z ulic 25 autovraků

26. 7. 2021

Městská policie chce odstranit z ulic 25 autovraků 0 snímků
Z trutnovských ulic konečně zmizí vraky. Novela zákona totiž zjednodušila podmínky pro jejich odtažení. Strážníci nyní mají k dispozici účinnější možnosti, jak se s nepojízdnými auty vypořádat. V plánu mají odstranit postupně z ulic 25 aut. Potvrdil to velitel městské policie Radek Svoboda.

Rezatá, děravá, mnohdy porostlá travou, evidentně dlouho nepoužívaná. Taková auta se objevují ve většině českých měst. A také v Trutnově. Například v roce 2015 jich strážníci našli 43. Nyní jich evidují 25. Odtáhnout je, se zdálo snadné. Stačí přece naložit a odvézt. Jenže, právně to bylo složité.

Staré či rezaté auto, pokud mělo espézetku (registrační značku) a zaplacené povinné ručení, mohlo stát na silnici či na parkovišti, i když nemělo technickou kontrolu. Odvézt se daly jen vraky, kterým chyběla podstatná část pro provoz. Například kola. Teď můžou strážníci odtáhnout i auta s propadlou technickou.

Ani přes novelu zákona ale nemusí odstraňování vraků postupovat rychle. „Od nahlášení až po jeho likvidaci může kvůli legislativním lhůtám uplynout i 14 měsíců,“ upozornil Svoboda.

Snahu o odstranění vraku může zpomalit například hledání majitele auta. Je to první povinnost, kterou je nutné udělat. Jenže dohledat skutečného vlastníka mnohdy není snadné. „Stává se, že vozidlo bylo prodáno, původní majitel ho odhlásil, ale nový jej ještě nepřihlásil,“ zdůraznil velitel strážníků.

A jsou tu ještě další podmínky, které musí být splněny, aby vrak mohl být odtažen. Aspoň půl roku propadlá technická. Teprve pak město může vyzvat majitele k odtažení vozu. Když to do dvou měsíců neudělá, nechá auto na jeho náklady odstranit městská policie. „Pokud provozovatel i nadále neprojeví o vozidlo zájem, nebo se nám ho nepodaří zjistit, putuje do veřejné dražby. Pokud se neprodá, následuje jeho ekologická likvidace,“ sdělil Radek Svoboda.

Na vraky můžou strážníky upozornit radnici či strážníky také občané. Například přes aplikaci Mobilní rozhlas. Může se ale stát, že budou opět překvapeni českou legislativou. Vraky, dlouhodobě odstavená vozidla a autovraky, ke každé skupině se totiž přistupuje jinak.

„Například vrak není technicky způsobilý k provozu na pozemních komunikacích, kdežto dlouhodobě odstavené vozidlo ještě ano. Do jaké skupiny vozidlo patří, o tom rozhoduje silniční správní úřad,“ oznámil velitel strážníků.

Navíc stále platí, že vraky smí odtahovat jen vlastník komunikace. Takže strážníci mohou řešit pouze vozidla a vraky odstavené na silnicích či parkovištích města. Auto stojící „na státovce“ (například v Náchodské či Krkonošské) či na krajských silnicích už ne.

Trutnov chce problém s vraky začít řešit okamžitě. „Taková vozidla zbytečně zabírají parkovací místa. Často z nich vytékají provozní kapaliny a zároveň hyzdí veřejné prostranství,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec. Radnice už pro vraky vyčlenila odstavnou plochu ve střeženém areálu Technických služeb.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: MP Trutnov a Pavel Cajthaml