Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Pěší zóna je hotová. V provozu je i malý vodní „náhon“

2. 7. 2021

S velkou pravděpodobností jste si toho už všimli. Renovace Horské ulice v úseku od Krakonošova náměstí po náměstí Republiky je hotová. Dlažba, lavičky, stojany na kola, stromy, lampy, vše už je na svém místě. V provozu už je i „malý vodní náhon“.

Po nové pěší zóně chodí Trutnované už delší dobu. Renovace totiž probíhala za provozu, takže jakmile se nějaká část dokončila, hned po ní lidé chodili. Teprve nyní je ale dodělané vše.

Na první pohled se zdá, že pěší zóna je po rekonstrukci prostornější. Přestože šířka Horské ulice se nezměnila. Čím to je? „Chodníky jsou ve stejné výšce jako pojezdná plocha, takže se opticky zóna rozšířila. Je to moderní trutnovský bulvár,“ vysvětlil starosta města Ivan Adamec.

Nová dlažba změnila někdejší kostrbatou ulici v rovný úsek vhodný i pro dámskou obuv na vysokých podpatcích. „Projít se po Krakonošově náměstí v lodičkách je neuvěřitelně těžký úkol. Tady je i pás, který je pro lodičky bezproblémový,“ připomněl Adamec.

Lavičky a stromy mají přimět chodce, aby při cestě Horskou ulicí jen nespěchali za prací nebo nákupy, ale aby zpomalili, na čas se zastavili a poseděli. Nejvíc k tomu vybízí lavičky u vodního liniového prvku, který symbolicky připomíná, že v místě kdysi byl vodní náhon.  

„Není to potok, který tady protéká, jak si někteří lidé myslí. Je tam nádrž asi na pět kubíků vody, která neustále cirkuluje,“ řekl Adamec v rozhovoru pro TUTV.

Přeměna pěší zóny vyšla město na 44 milionů korun. „Nebylo to jen o dlažbě, povrchu, mobiliáři a prvcích. Byla to kompletní rekonstrukce včetně výměny infrastruktury, která byla ve špatném stavu,“ dodal starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek