Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Učitele covid nezastavil, zkušenosti si předávali online

19. 7. 2021

page.Name
Školy byly zavřené, lavice zely prázdnotou. Rozhodně to ale neznamenalo, že by se během pandemie ve školství nic nedělo. Učilo se na dálku, což rodiče poznali na vlastní kůži. Některé děti navíc načetly pohádkové audioknihy. Učitelé se vzdělávali v novém online prostředí.

Semináře či setkávání mezi pedagogy nejsou výjimečná. Když ale začal řádit koronavirus, ukázal se jako klíčový přesun do digitálního světa. Důležitou roli v tom sehrála Místní akční skupina Království - Jestřební hory. Bleskově připravila školení přes digitální technologie a online platformy.

„Nabídla nám například webináře a různé aktivity, které se týkají digitálních technologií, vzdělávání anebo aplikací pro vzdělávání,“ potvrdila Vladimíra Priputenová, ředitelka Mateřské školy Trutnov. Organizace zastřešuje všech jedenáct městských školek, úředně označovaných jako detašovaná pracoviště.

Místní akční skupina
Království - Jestřebí hory
- obecně prospěšná společnost, založily ji Svazek obcí Jestřebí hory a Společenství obcí Podkrkonoší.
- pro 25 obcí na Trutnovsku dělá servis, připravuje projekty a aktivity.
- máme 74 partnerů (neziskovky, školy, obce, podnikatelé i fyzické osoby) a ti se na aktivitách podílejí.
- připravuje vlastní koncepce, získá na ně peníze od ministerstva, a pak je sama přerozdělí v regionu na menší projekty od 100 tisíc do 3 milionů korun.

„Byli jsme schopní poskytnout školám a školkám metodickou pomoc, v době online výuky jsme pomohli s doškolením přes online platformy, například Google Meet či Google Jamboard,“ potvrdil Petr Záliš, manažer projektu nazvaného Místní akční plán Trutnovsko II. Jeho hlavním cílem je přispět ke zvýšení kvality vzdělávání. Zapojeno je do něj 46 mateřských, základních, základních uměleckých nebo speciálních škol v Trutnově a okolí.

V rámci cyklu webinářů nazvaného Učitelé sobě se při onlajnu sešli například chemikáři, angličtináři či matkáři. Zkušenosti si vyměňovali učitelé základních i mateřských škol. „Na setkání Mateřinky mateřinkám přilákala spoustu zájemkyň Dagmar Kážová z Mateřské školy Srdíčko Trutnov. Na inspirativním workshopu panovala tvůrčí a přitom neformální atmosféra,“ upřesnil Petr Záliš.

 čtěte také:  Školáci načetli 42 pohádkových audioknih


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek