Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Vzorní rodiče v Bohuslavicích aneb Skáče celá rodina

26. 7. 2021

Vzorní rodiče v Bohuslavicích aneb Skáče celá rodina 9 snímků
Brunclík, Horymír, Šemík a Vesna. To jsou jména čtyř mláďat, která letos přivedli na svět Bohunka s Bohoušem. Jejich domovem je komín Kary v Bohuslavicích. Od sobotního rána už za sebou mají všechna dlouho očekávaný první let.

Původně se na komíně vylíhlo pět čápat, ale to nejmladší a nejslabší i přes mimořádnou péči po třinácti dnech uhynulo. To však byla jediná smutná událost, ke které v hnízdě došlo. „Bohouš s Bohunkou jsou spolu minimálně čtyři roky a jsou to už zkušení rodiče, což je poznat na tom, jak vzorně se o mladé starají,“ říká Tomáš Prouza, který dění v hnízdě pečlivě sleduje a důležité události zapisuje na server www.capibohuslavice.cz.

Čápi zvládli i poměrně chladné a deštivé jaro. Během něj totiž hrozí mláďatům prochladnutí. Jak tedy ptáčata úspěšně rostla, přibývaly v Prouzově internetovém deníku spíš úsměvné či zábavné příhody. Už jen z náhodně vybraných titulků lze vytušit, co čapí mládež prováděla: Rvačka o kus žvance, Skáče celá rodina, Mistr a jeho učni, Poradíme si sami či Problematický oběd.

Díky online kameře umístěné v hnízdě patřilo na webu k hodně sledovaným momentům kroužkování. A s ním je spojená tradice pojmenování mláďat. „Stejně jako loni jsou i letošní jména inspirována postavami z díla Aloise Jiráska Staré pověsti české. Jirásek je spisovatelem našeho kraje, jména jsou spjatá s historií českých zemí, poměrně známá, avšak ne běžně používaná,“ vysvětlil Prouza.

První náznaky odvahy k pokusům o létání mívají čápata zpravidla dva měsíce po vylíhnutí. To by letos vycházelo na polovinu července. „Letos by mohlo nejstarší čápě poprvé vzlétnout 20. července,“ odhadoval Prouza na konci června. Trefil se přesně! Horymír poprvé vzlétl přesně 20. července ráno. O dva dny později se k prvnímu letu odhodlali Brunclík a Šemík. Vesna to zvládla o dva dny později, tedy v sobotu 24. července.

Naučit se plnohodnotně létat ale může trvat další měsíc. Předloni bohuslavický komín osiřel 14. srpna, loni odletěli čápi do teplých krajin 21. srpna. „Letošní termín odletu odhaduji právě mezi těmi termíny,“ dodal Tomáš Prouza.

 čtěte také:  Čápi mají za sebou první lety, přikrmování končí


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Ronge/HD Internet