Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Architekti Rosovi: Komfort a servis posune kino Vesmír do 21. století

24. 4. 2021

Architekti Rosovi: Komfort a servis posune kino Vesmír do 21. století 0 snímků
Trutnovské kino se změní. Město ho chce už brzy přestavět. Uvnitř ho přizpůsobí nejmodernějším trendům, zvenčí mu ale zachová ráz národní kulturní památky. Radnice se do rozsáhlé rekonstrukce za 96 milionů korun pustí v létě. Vycházet bude z návrhu, který připravili architekti Michal Rosa a Martina Rosová.

Jak moc se liší aktuální návrh na přeměnu kina od asi 16 let starého projektu, který lidé mohli léta vidět ve výloze kina?
Michal: Z původního návrhu zůstala jen myšlenka propojení stávajícího přízemí a balkónu do plynulého hlediště se vstupem v přízemí. Nicméně i elevaci hlediště jsme nakonec měnili s ohledem na nové návrhy a požadavky.
Martina: Začínali jsme od nuly a poctivě se na to chystali. Účastnili jsme se konference Unie digitálních kin CinemaCzech a s vedoucí kina Annou Jerhotovou navštívili několik kin, která v poslední době prošla rekonstrukcí. Zajímaly nás zkušenosti ostatních.

Co bude v novém Vesmíru největší změnou?
Martina: Zásadní je posun uživatelských vlastností kina do 21. století, tím myslím hlavně komfort a servis, kterého se dostane divákovi. Změna hlediště v hlavním sále není samoúčelná. Zvyšuje se elevace, čímž dosáhneme lepší viditelnosti, uličky budou širší a sedadla pohodlnější. Ve foyer navrhujeme nové a modernější občerstvení, budou upraveny současné toalety.
Michal: Umístění druhého sálu přinese větší rozmanitost nabízených pořadů. Kino bude mít nové větrání a topení a přibude i chlazení. Výtah zpřístupní oba sály tělesně postiženým. Stávající objekt má tři schodiště. Nové kino si vystačí s jedním.

Proč bude mít nové kino dva sály?
Michal: Pomineme-li multiplexy, pak dvou a třísálová kina jsou ekonomicky úspěšnější než jednosálová. V současnosti mohl Vesmír nabídnout jen omezené množství artových filmů, protože na ně chodí jen okolo čtyřiceti diváků. Ti pak seděli ve skoro prázdném sále, ve kterém se muselo větrat, topit a následně uklidit, jako by byl plný. Personál nešlo redukovat, takže celkově byl takový pořad pro kino ztrátový.
Martina: Do nového hlavního sálu se vešlo jen 256 míst, což je o 144 méně. Filmy s velkou návštěvností proto bude třeba reprízovat vícekrát. Tím by se ale prostor pro artové pořady ještě zmenšil. S druhým sálem problém odpadá.

Diváci často kritizovali staré nepohodlné sedačky. Na čem budou sedět v novém kině?
Martina: Sedačky budou samozřejmě nové. Pochopitelně jsme museli volit kompromis mezi počtem sedaček a jejich velikostí. Sedačky budou nadále sklápěcí, protože pro pevné bychom museli řady rozšířit a přišli bychom o další místa, ale diváci si každopádně polepší.
Michal: Vzorové sedadlo jsme nechali vyrobit. Chtěli jsme ho dát do kina, aby si ho návštěvníci mohli otestovat, ale s ohledem na okolnosti stojí zatím u nás v kanceláři.

Co se naopak v kině nezmění?
Martina: V zásadě se nezmění fasáda, takže vstup i únikové východy zůstávají. Vše ostatní se mění. Všechny změny však mají logiku a nejsou samoúčelné. Šatna dnes stačí mnohem menší, než byla dřív. Pokladnu řešíme také minimální, protože s ohledem na rostoucí online prodej vstupenek její význam klesá, naopak občerstvení by mělo být mnohem komfortnější.

Zůstane zachovaný strop ze skořepiny z betonové malty zavěšený na tisíci táhlech?
Michal: I kdyby nebyl památkově chráněný, jde o tak zajímavou konstrukci, že bychom na něj nesáhli. Je pro kino Vesmír charakteristický, byť trochu komplikuje řešení akustiky a ozvučení. Velký sál s ohledem na strop neumožňuje instalaci prostorového ozvučení v té nejvyšší dostupné kvalitě Dolby Atmos. Toto ozvučení bude v malém sále, takže zároveň půjde o sál prémiový.

Víte, že…

… kino bylo postaveno v roce 1929 podle projektu architekta Brože z České Lípy?
… původně mělo 500 míst v přízemí a 250 na balkóně? Nemělo ale stupňovité členění.
… po rekonstrukci v letech 1975 až 1976 se kapacita snížila na současných 400 míst?
… v původní podobě z 30. let mělo kino na podélných stranách velká okna, která se při promítání zatemňovala? Později byla zazděna.

Co se stane s bývalou kavárnou a hernou?
Martina: Navržená rekonstrukce do této části nezasáhne. Vymění se okna a opraví fasáda. Zbytek zůstane na nájemci, ať jím bude kdokoli. Tato část tvoří ucelenou jednotku. Pro provoz kina ji neumíme celou smysluplně využít, protože je od zbytku objektu zcela oddělena plátnem. Využít pro kino jen nějakou část by pak znesnadnilo fungování zbytku.

Proč se změní barva venkovní fasády?
Michal: Změna barvy souvisí s naším přáním objekt rozzářit. Máme zkušenost, že historickým stavbám bílá sluší. Bohužel Národní památkový ústav má jiný názor a chtěl by kino v tmavší zemité barvě, která by více odpovídala době vzniku kina. Máme tedy připravenou i tuto verzi. Předpokládáme, že v průběhu výstavby vyvzorkujeme několik variant a najdeme rozumný kompromis.

Zateplovat kino nebudete?
Martina: Památkově chráněný objekt není možné zateplit a ani by to nedávalo smysl. Největší tepelné ztráty kina jsou nad hlavním sálem, kde je zateplení navrženo. Na střeše kina pak bude umístěno několik tepelných čerpadel, která budou zároveň sloužit pro chlazení.

čtěte také: Nové kino bude mít dva promítací sály


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace Rosa architekt, foto: Miloš Šálek