Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Další stipendia mají přivést nemocnici nové zdravotní sestry i porodní asistentky

19. 4. 2021

page.Name
Zdravotnické školy jsou sice plné studentů, ale rovnou do praxe jich míří sotva pětina. Přilákat je mají například finanční pobídky. V případě zdejší nemocnice má být motivací stipendium nadačního fondu.

Místní radnice zřídila Nadační fond při Oblastní nemocnici Trutnov před třemi lety. Jeho cílem je podpory zdravotní péče, snazší čerpání dotací a zkvalitnění služeb. Prostřednictvím stipendijního programu má zaujmout a lákat studenty zdravotnických škol, aby s nemocnicí uzavřeli pracovní smlouvu.

I pro letošek je fondem vypsaný stipendijní program pro získání nelékařského zdravotnického personálu. „Na tuto aktivitu je ve fondu alokováno 240 tisíc korun. Stipendium tak mohou získat minimálně tři žadatelé,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Každý student může získat 60 až 80 tisíc korun, podle dosaženého vzdělání. „V případě výrazného nárůstu zájmu studentů o stipendium jsme připraveni zvýšit finanční prostředky určené pro tento stipendijní program,“ zdůraznil Adamec.

O stipendium mohou studenti žádat až do konce května. Úspěšní žadatelé se pak zaváží nastoupit po ukončení studia do pracovního poměru v trutnovské nemocnici a setrvat tam minimálně 36 měsíců.

„V současné době má naše nemocnice zájem o studenty oborů všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka, praktická sestra a fyzioterapeut. Pro studenty těchto oborů je stipendijní program připraven,“ oznámila MUDr. Alena Kopecká, předsedkyně fondu a lékařský náměstek nemocnice.

Od roku 2018 stipendium získalo 10 zájemců. Podle ředitele trutnovské zdravotnické školy jsou motivační stipendia dobrým počinem a zajímavou pobídkou. Samo o sobě to ale nemusí stačit.

„Pro současnou generaci absolventů jsou nejdůležitější vztahy, firemní kultura, benefity a prostředí, do kterého mají nastoupit. Jak se management chová k zaměstnancům, jaké jsou vztahy na pracovišti, jaká je komunikace a jak kvalitní jsou firemní pravidla. A naši absolventi to ve většině znají a vnímají, protože poslední dva ročníky studia bývají u potenciálních zaměstnavatelů na praxi,“ zdůraznil.

Trutnovská zdravotnická škola, stejně jako další podobné školy, má studentů dost. Jenže do práce hned po maturitě jich zamíří jen asi pětina. „Většina jich zkouší další studium na vysokých nebo vyšších školách. Oni se do zdravotnictví nebo nemocnic dostanou, ale ne hned po maturitě,“ upřesnil. Naopak z vyšší odborné školy míří do práce ve zdravotnictví až na výjimky všichni absolventi.

Počet zájemců o studium na trutnovské zdrávce v posledních letech převyšuje možnosti školy. Například loni se na čtyřletý obor praktická sestra hlásilo 118 žáků, letos 120. Škola jich může vzít jen 60. „Ale někteří žáci si dávají dvě přihlášky, takže skutečně vážných zájemců může být trochu míň,“ řekl Hásek.

Zájemce o středoškolské studium zdrávky zřejmě neodradila ani covidová doba, během které zdravotníci pracovali extrémně dlouhou dobu s nasazení všech sil.

„Náročnost zdravotnického povolání zájem o něj trochu brzdí. Na druhé straně je to ale perspektivní práce. Máte jasné uplatnění, s jasnou vizí pomáhat lidem,“ dodal ředitel trutnovské zdravotnické školy Roman Hásek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek