Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Fotbal na hřišti, nebo piknik v parku? Ne, vládní opatření to zakazují

13. 4. 2021

page.Name
Už to vypadalo, že se i venkovní aktivity aspoň částečně vrátí k normálu. Jenže, dětská hřiště, venkovní sportoviště či altány v parku dál zůstávají zavřené. Lidé se totiž podle nejnovějšího vládního opatření můžou setkávat maximálně ve dvou.

Původně se v rámci rozvolňování počítalo s tím, že od pondělí 12. dubna se bude smět venku shromažďovat 20 lidí. Vláda ale v poslední chvíli vydala omezení na maximálně dvě osoby. V praxi to znamená, že dál zůstávají hřiště a sportoviště zavřená. Některá přitom ještě před víkendem počítala s otevřením.

Například trutnovské Středisko volného času na Nivách plánovalo, že areál s dětským a dopravním hřištěm, výstavou lidových tradic a výdajovým okénkem v kavárně zpřístupní rodinám s dětmi od 9 do 18 hodin. V poslední chvíli z toho sešlo.

„K chybné informaci o otevření došlo na základě zmatečných informací z vlády, kdy středisko počítalo s variantou, že ve venkovních prostorách může být až dvacet osob, nikoliv jen dvě,“ napsala trutnovská radnice na facebookový profil střediska.

JAK JE TO SE SPORTOVÁNÍM?
JEN V PÁRU

Na venkovní sportoviště mohou lidé aktuálně jen v omezením počtu a za přísných pravidel. Povolené je sportovat v šesti dvoučlenných skupinách. Musí ale dodržovat minimálně desetimetrové rozestupy. Naopak nejsou povinné negativní testy ani roušky. 

Chtěla přitom zpřístupnit také veřejností velmi oblíbené altány v městském lesoparku, nebo pumptrackové hřiště a bikepark za letním koupalištěm. „Když se mají venku potkat maximálně dva lidi, tak nemá cenu otvírat sportoviště, kde je koncentrace lidí vysoká,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Sportovci chtěli rozvolnění protiepidemických restrikcí využít k restartu tréninkových procesů. Když se ale nemůžou scházet ve dvaceti lidech na venkovních hřištích, nebo v deseti na vnitřních, nemá to pro ně smysl.

Prezidenti největších sportovních svazů zaslali českému premiérovi otevřený dopis, ve kterém vyjadřují nesouhlas s aktuálním omezením. „Nenavrhujeme, aby se mohlo venku setkávat bez omezení dvacet lidí. My navrhujeme, aby dvacet dětí pod dohledem trenéra mohlo bezpečně a organizovaně sportovat,“ napsali.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek