Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Hrad za hranou, republika v ohrožení. Na náměstí se demonstrovalo

29. 4. 2021

Hrad za hranou, republika v ohrožení. Na náměstí se demonstrovalo 0 snímků
Příklon prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku byl ústředním motivem čtvrteční demonstrace, která se uskutečnila na Krakonošově náměstí v Trutnově. Protestu se odhadem zúčastnily necelé dvě stovky lidí. Akci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Demonstrace pod názvem Hrad za hranou, republika v ohrožení se odehrála v poklidném duchu. Lidé sebou měli vlajky České republiky a Evropské unie. U mikrofonu pod sochou Josefa II. se vystřídalo několik řečníků. Většinou se mluvilo o politice prezidenta republika Miloše Zemana.

„Mnohokrát prokázal, že je falešný hráč, který má svá skrytá esa v rukávu a pustit ho do hry je zvlášť v tuto chvíli opravdový hazard s naší zemí,“ prohlásil například organizátor trutnovského protestu Tadeáš Zýka.

Vlna kritiky proti Zemanovi se zvedla například po jeho nedávném televizním projevu ke kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Prezident podle demonstrantů hazarduje s bezpečnostní naší země. Apelují proto na ostatní politiky, aby se s tím pokusili něco udělat.

„Vyzýváme senátory, aby zahájili cestu k odvolání Miloše Zemana z pozice prezidenta republiky. Vyzýváme senátory České republiky, aby na Miloše Zemana podali ústavní žalobu pro velezradu,“ zaznělo z úst Tadeáše Zýky.

Proti ruskému vlivu u nás, politice prezidenta Zemana a předsedy vlády andreje Babiše se dnes protestovalo i v dalších českých městech.

Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii se v Trutnově konaly i v předchozích letech. Například loni v červnu se při protestu proti Babišovi sešlo na Krakonošově náměstí přes dvě stě lidí.

čtěte také:  Realita předběhla fikci, zlobí se šéf divadla na demonstraci


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek