Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Náhradní parkoviště za rozestavěný Kaufland bude u školy

7. 4. 2021

Náhradní parkoviště za rozestavěný Kaufland bude u školy 8 snímků
Radnice našla způsob, jak provizorně vyřešit problém s parkováním na sídlišti Zelená louka. Místa pro parkování, které dočasně zaniknou kvůli začínající modernizaci Kauflandu, zřídí u sousední Základní školy Mládežnická.

Rozsáhlá přestavba obchodního domu na nejlidnatějším trutnovském sídlišti začne v pondělí 12. dubna. Významně zasáhne do života tamních občanů. Tři až čtyři měsíce nebudou mít nákupní středisko na dosah ruky. Někteří navíc přijdou i o parkovací místa.

„Po dobu uzavření naší prodejny budou probíhat stavební úpravy i na parkovišti, proto nebude přístupné veřejnosti,“ upozornila už dříve mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

K dispozici tak nebude ani jedno z 240 míst, které obchodní dům má, a které běžně využívají i obyvatelé, zejména lidé z Tiché ulice.

Trutnovská radnice slíbila už dřív, že se pokusí najít dočasné řešení. Necelý týden před zahájením přestavby Kauflandu oznámila, že zřídí dočasné parkoviště. „Vytyčili jsme prostor před budovou Základní školy Mládežnická, kde vznikne až 35 provizorních parkovacích stání. Z části jde o betonovou plochu a z části o zatravněnou, kterou jsme zavezli recyklátem a zpevnili,“ upřesnil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Přeměnu prostoru u školy provádějí Technické služby Trutnov. Náklady vyjdou zhruba na 200 tisíc korun. „Jsme si vědomi, že situace s parkováním na Zelené Louce je komplikovaná. Chceme dočasnou parkovací plochou obyvatelům Tiché ulice alespoň trochu pomoci, než bude parkoviště u Kauflandu opět k dispozici,“ dodal trutnovský starosta.

Až rekonstrukce obchodního domu skončí, upraví Technické služby prostor u školy zpět do původního stavu.

Modernizace obchodního domu začala ještě za provozu, menšími stavebními pracemi už 1. února. Celý obchodní dům bude zavřený od neděle 11. dubna. Naplno se stavební ruch rozjede v pondělí. Mimo provoz bude Kaufland tři měsíce. „Naše zákazníky nově přivítáme ve středu 14. července,“ uvedla Maierl.

Trutnovskou prodejnu přestaví řetězec podle moderního konceptu. „Zákazníci se mohou těšit na příjemné nákupní prostředí vybavené moderními technologiemi. Pro rychlejší, pohodlnější a bezpečnější nákup bude k dispozici K-Scan a samoobslužné pokladny. Vytvoříme novou odpočinkovou zónu s lavičkami. Zmodernizujeme zázemí pro naše zaměstnance, zákaznické toalety a nebude chybět přebalovací koutek,“ naznačila mluvčí Kauflandu.

Díky novému osvětlení a modernější technologii chlazení dojde ke snížení energetické náročnosti celého objektu. Zvenčí bude znatelná nová fasáda, na parkovišti přibydou nabíječky pro elektromobily. Lépe vyhovující by mělo být parkování pro rodiny s dětmi.

Jak šel čas aneb Od návrhu, přes protesty až ke stavbě

Modernizaci chtěl Kaufland původně spustit na jaře roku 2019. Proti ale tehdy byli lidé ze sídliště Zelená louka. Obávali se, že nový market bude až příliš blízko k jejich domům, a bude jim stínit. Nelíbilo se jim ani kácení stromů, úbytek parkovacích míst a zpoplatněné parkoviště.

Rovněž radnice měla řadu námitek. Kritizovala například nedostatky oproti platnému územnímu plánu, osvětlení, počet parkovacích míst a zvýšenou náročnost na dopravní kapacitu.

Firma proto přišla s jiným, přijatelnějším návrhem. Zcela nový dvoupodlažní market měl být dál od panelových domů, s podzemním parkovištěm, a nemělo kvůli němu dojít ke kácení stromů. Loni v červenci ale zástupci obchodního domu ukázali třetí variantu. Bez bourání starého a stavby nového marketu. Zásadní změny a inovace se odehrají uvnitř stávajícího objektu.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a David Jelínek