Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Nouzový stav končí, menší děti se vrací do škol, otevřou se obchody a opravny

12. 4. 2021

page.Name
V Česku se ode dneška rozvolňuje. Končí zákaz cestování mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení. Někteří žáci se vrací do škol. Otevřít mohou některé obchody, opravy či zoologické zahrady. Některá opatření ale stále zůstávají v platnosti. Například nošení roušek či respirátorů.

Z neděle na pondělí končí nouzový stav a některé přísné restrikce. Například omezení pohybu mezi okresy, které vláda zavedla 1. března. Nebo zákaz nočního vycházení, který platil od 18. prosince.

Mění se také zákaz prodeje. Otevřít mohou kromě potravin, drogerií či lékáren také obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny nebo prodejny náhradních dílů pro auta. Všude ale dál platí povinnost dodržovat dvoumetrové rozestupy a nosit.

Do lavic se dnes vrací někteří žáci prvního stupně základních škol. Střídavě se budou učit ve škole a doma. Obnovuje se také výuka ve speciálních školách. Do mateřských škol se můžou vrátit předškoláci. Podmínkou pro prezenční výuku je pravidelné testování neinvazivními antigenními testy pro samoodběr.

 čtěte také: Školy chystají návrat dětí do škol


Otevřou se také knihovny, které vláda zavřela loni 22. října. Obnovit provoz venkovních expozic můžou ode dneška také zoologické zahrady, naplnit ale můžou maximálně pětinu kapacity.

Důležité je, že i nadále platí povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Ve veřejných budovách, v obchodech či v hromadné dopravě jsou nutnéí respirátory FFP2 nebo podobně účinné roušky. V zastavěném území obce jsou povinné minimálně roušky.

Nadále je omezený počet lidí, kteří se mohou setkávat, maximálně na dva. Výjimku tvoří pouze rodiny.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler