Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Rarita ve Vesmíru aneb Víme, co město chystá za plátnem

1. 4. 2021

page.Name
Všimli jste si, že trutnovská radnice zapomněla při prezentaci nového kina na místo za plátnem. Nebyla to náhoda, ale záměr. S bývalou kavárnou a hernou má totiž specifické plány.

Při chystané rekonstrukci Vesmíru dojde k přestavbě hlavního sálu, zázemí, šaten či vstupního vestibulu. Město ale neřeklo, že do modernizace za 96 milionů korun se mu povedlo vměstnat i vylepšení zdánlivě nevyužitelného místa za plátnem.

Nechá tam vybudovat posilovnu. Ale netypickou. Žádné činky, posilovací lavice na bench press, kladkové věže nebo žebřiny v ní nebudou. Jen cyklotrenažéry, běžecké pásy, rotopedy či veslovací trenažéry. „Nechali jsme si udělat průzkum a z něj vyplynulo, co lidé v posilovnách chtějí,“ uvedl starosta Ivan Adamec.

My ale víme víc! Město umístí do fitnessklubu vyjmenované stroje především proto, že dokáží vyrábět elektrickou energii. Budou napojené na generátory a energie funících sportovců se tak v mžiku přemění na elektřinu. Čím víc budou lidé veslovat nebo šlapat do pedálů rotopedu, tím víc energie vznikne. A hned za zdí ji bude využívat kino. „Tohle je šance ušetřit za energii potřebnou na promítání filmů. A navíc je to ekologické,“ sdělil místostarosta Tomáš Eichler.

V letních měsících, když není nutné v kině topit a elektřina je potřeba jen na promítání filmů, by mohl být Vesmír díky posilovně dokonce energeticky zcela soběstačný. Při promítání jednoho filmu ale musí makat na strojích současně minimálně deset sportovců. „Když dojdou síly jednomu, ještě se nic neděje. Pokud už ale selžou dva, přestanou se divákům na plátně zobrazovat titulky. Pokud přestanou posilovat tři lidé, začnou problémy se zvukem a pokud čtyři, bude obraz pouze černobílý,“ řekl Libor Kasík, ředitel Uffa, které se o kino stará.

V plánu je dokonce futuristická verze, ve které by plátno neviselo na cihlové zdi jako dosud, ale na skleněné. Takže i sportovci v posilovně za plátnem by viděli obraz, jen stranově převrácený. „Jen se obávám, aby na ně děj filmu neměl špatný vliv. U akčních scén by mohli s tempem cvičení zrychlovat, u romantických filmů naopak zpomalovat. Kolísalo by tak množství dodávané energie, to elektrické síti nedělá dobře,“ zdůraznil Kasík.

A co když lidem v posilovně dojdou síly, zejména u delších filmů? „Udělá se prostě pauza, jako v divadle. Patnáct nebo dvacet minut. Věřím, že diváci si zvyknou,“ dodal Libor Kasík.

Pavel Ukecaný
aprilove@zpravy.fuj
Foto: Miloš Podšálek