Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Školy chystají návrat dětí, od pondělí se počítá s rotační výukou a testováním

8. 4. 2021

page.Name
Trutnovské základní školy se připravují na návrat některých dětí do lavic. Dojde k němu v pondělí 12. dubna a týkat se má prvního stupně. Učit se bude rotační formou, třídy budou střídat po týdnech prezenční a distanční výuku. Naplno se k prezenční výuce se vrátí speciální školy. Děti se musí dvakrát týdně testovat.

Rotační formu si školy přizpůsobily vlastním možnostem. Například v Základní škole kpt. Jaroše v Gorkého ulici nastoupí v pondělí do lavic žáci třetích a čtvrtých ročníků. Prvňáci, druhách a páťáci se budou čit doma, a do školy půjdou až o týden později. „Zvolili jsme takový systém, aby se nám děti co nejméně potkávaly po budově,“ upozornil ředitel Jiří Paták.

Testování žáků bude probíhat dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek v úvodu první vyučovací hodině, a to přímo v kmenových třídách. „Máme k dispozici šetrné a bezpečné testy, výtěr z přední části nosu děti zvládnou samy, je to velmi jednoduché,“ prohlásil Paták.

JAK TO BUDE S TESTOVÁNÍM ŽÁKŮ
V ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH

Testovat se musí dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek.
Používat budou antigenní testy. Provádět si je budou sami.
Komu vyjde pozitivní, bude muset na PCR test.

Základní škola Náchodská v Poříčí má na prvním stupni osm tříd, v pondělí tedy přivítá na prezenční výuce čtyři třídy. „Máme velkou výhodu v tom, že máme tři budovy. Takže nejprve půjdou do školy dvě třídy na jedné budově, a dvě na druhé, a v dalším týdnu se to otočí,“ vysvětlil ředitel školy Zdeněk Švarc.

Povinné testování přicházejících žáků bude provádět ve speciálně vyčleněných prostorách. „Na chodbě, v šatně nebo dalších prostorech, ve kterých se neučí. Teprve potom je pustíme do třídy,“ uvedl Švarc. Dítě s pozitivním testem umístí škola do karanténní místnosti, kde počká s pedagogickou asistentkou na rodiče.

V Základní škole V Domcích na Šestidomí půjdou v pondělí 12. dubna jako první do školy žáci prvních, druhých a třetích tříd. Čtvrťáci a páťáci budou mít distanční výuku. Další týden se vymění. „Učit budeme podle klasického rozvrhu. Testování bude probíhat při první hodině ve třídách. Děti, které chodí do družiny, budou testované už ráno ve družině,“ řekla ředitelka Zuzana Horáková-Radová.

Škola vyjde vstříc rodičům, kteří chtějí být přítomni u testování svého dítěte. „Vedle každé učebny máme připravenou volnou vedlejší třídu, kde se testy mohou provádět i za přítomnosti rodičů,“ sdělila Horáková-Radová.

Podobný systém chystá i Základní škola Mládežnická na Zelené louce. „Rozdíl bude v tom, jak postupovat, když zjistíme u žáka pozitivní test. Pokud to bude v pondělí, vrátíme dítě rodičům a třída pokračuje ve výuce. Pokud ale ve čtvrtek, musí do karantény celá třída, včetně všech učitelů, kteří tam působili,“ naznačil ředitel Zdeněk Géc. Pravidelné testování musí škola zajistit nejen žákům, a také všem zaměstnancům.

Prezenční výuku škola zajistila tak, aby se jednotlivé třídy setkávaly co nejméně. „Aby například nedocházelo na chodbách ke kumulaci dětí, a na patře byla pouze jedna nebo maximálně dvě třídy, nebo aby probíhal hladce provoz ve školní jídelně. Jako hlavní kritérium jsme si dali bezpečnost,“ doplnil Géc.

Speciální školy se vrátí k prezenční výuce naplno. „V pondělí 12. dubna usednou do lavic všichni naši žáci, od mateřské školy až po praktickou,“ potvrdil Jaromír Vašíček, ředitel Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Horním Starém Městě.

Rodičům hendikepovaných žáků umožní vstup do školy, aby dětem pomohly se samotestováním. Stejně tak umožní výjimky s nošením roušek při hodinách. „Například autistické děti nebo hodně postižené děti ji mít nemusí,“ dodal Vašíček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek