Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Z parkoviště u špitálu pojedou auta do Gorkého, Kryblická bude jednosměrná

16. 4. 2021

Z parkoviště u špitálu pojedou auta do Gorkého, Kryblická bude jednosměrná 0 snímků
Změny, o kterých se mluví už šest let, jsou tady. Radnice od příštího pátku zjednosměrní Kryblickou ulici. Chce tím především zklidnit tamní dopravu. Motoristé si ale budou muset dát pozor na nové dopravní značení.

Jednosměrku město zřídí v Kryblické od velké křižovatky s ulicemi Jiřího Wolkera a Svažitá (U Kaštánku). Potáhne se až k parkovišti u nemocnice. Jezdit v protisměru už tedy nebude možné (viz. mapka).

Do křižovatky U Kaštánku (na prvním snímku) přestanou najíždět auta z Kryblické (ve směru od školky). Odpadnou tím současné potíže se „špuntováním“ dopravy. Kvůli zaparkovaným vozům není možné, aby se v Kryblické ulici míjela protijedoucí auta. Často se kvůli tomu odehrála v křižovatce téměř patová situace. Tři vozy (každý přijížděl z jiné strany) si nedávaly přednost v jízdě podle dopravních předpisů, ale podle toho, kdo měl šanci ucpaným místem projet.

Zásadně se projeví zavedení jednosměrky také na jejím druhém konci. Z parkoviště u nemocnice už nebude možné najet do Kryblické. Jakmile řidič projedou pod závorou, budou muset točit ostře doprava a těsnou uličkou se vrátit k nemocnici, na hlavní Gorkého ulici. Stejně tak autem při výjezdu od dětského střediska nebo od školy bude nutné odbočit k nemocnici.

Jednosměrka bude v Kryblické ulici od pátku 23. dubna. „Důvodem je zvýšení bezpečnosti řidičů i chodců v městské části Kryblice. Zjednosměrněním navíc dojde k zpřehlednění silničního provozu a legalizaci parkování podél jedné strany komunikace,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Zvyknout si na změnu musí i rodiče, kteří vozí děti do školky v Kryblické. Rovněž motoristé, kteří jezdí autem do areálu tamního Domu s pečovatelskou službou. A také obyvatelé domů čp. 355, 356 a 357. Z parkoviště u školky, u DPS a před panelovými domy už nebude možné odbočit doleva, ke křižovatce do Svažité.

K úpravě v Kryblické ulici dojde v pátek 23. dubna. Poprvé se o ní veřejně začalo mluvit už v dubnu 2015. Tehdy radnice zveřejnila studii, kterou pro ni zpracovala Katedra dopravního stavitelství na pardubické univerzitě. Jako jednu z variant, jak dopravu na Kryblici zlepšit, představila i zjednosměrnění Kryblické. Kromě zklidnění dopravy navíc přinese legalizaci parkování podél silnice.

 čtěte také: Kryblice? Jediným řešením jsou parkovací domy


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz