Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Začíná další čapí příběh z Bohuslavic, Bohunka se vrátila k Bohušovi

10. 4. 2021

Začíná další čapí příběh z Bohuslavic, Bohunka se vrátila k Bohušovi 0 snímků
Loni to bylo jedno z nejsledovanějších míst v našem okrese na webových kamerách. A letos, zdá se, bude znovu. Čapí hnízdo na továrním komíně Kary v Bohuslavicích. K Bohoušovi totiž včera konečně přiletěla jeho čapí partnerka Bohunka.

Konečně jsme se dočkali! Bohunka je doma! Krásná novina! Vítej naše zlatíčko! To jsou jen namátkou vybrané vzkazy, které připsali fanoušci čapího hnízda pod nejnovější příspěvek na facebookovém profilu Čapí hnízdo v Bohuslavicích. Za necelých 24 hodin se pod příspěvkem objevilo 110 komentářů a 500 lajků. Zpráva měla 30 sdílení.

„Počet diváků (minutový průměr) při příletu Bohunky dosáhl 898. Podobné číslo jsme zaznamenali loni pouze při kroužkování čápat,“ uvedl Tomáš Prouza, který dění v hnízdě pečlivě sleduje a důležité či zajímavé události zapisuje na server capibohuslavice.cz.

 

Čapí sameček se na bohuslavický komín vrátil ve čtvrtek 1. dubna. Samička Bohunka přiletěla včera krátce po poledni. „Udělala okruh okolo hnízda, již z dálky na Bohouše klapala. Už je tady, ve 12:14:38 dosedla na okraj hnízda. Oba se pozdravili hlasitým klapáním,“ upřesnil Prouza.

„Bohouš byl zpočátku celý zaražený, nečekal ji snad tak brzy? Nebo byl naštvaný, že zůstal v zimě a sněhu sám? Zatímco ležel, Bohunka se hned pustila do zápasu s větvemi, které předtím rozčilovaly i Bohouše,“ napsal Prouza.

 

Následovaly mimo jiné také opakované milostné čapí hrátky. „První vajíčko můžeme očekávat okolo 16. dubna. Vezmeme-li v potaz, že od prvního páření k prvnímu vajíčku uplyne přibližně týden, vychází čas počátku snůšky přibližně stejně jako loni,“ sdělil Tomáš Prouza.

Čapí příběhy se odehrávají i na dalších místech Trutnova a okolí. Například v Mladých Bukách, na hnízdě v Žirči i ve Chvalči. Prázdné je zatím hnízdo na pivovarském komíně v Trutnově.Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: capibohuslavice.cz; Humlnet.cz, Lukáš Ronge