Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Bez projevů, hymny a oficialit. Trutnov si připomněl Den vítězství

8. 5. 2021

Bez projevů, hymny a oficialit. Trutnov si připomněl Den vítězství 0 snímků
V komorní atmosféře si Trutnov připomněl 76. výročí vítězství nad nacismem. Kvůli pandemickým opatřením opět chybělo jinak tradiční velké setkání u památníku osvobození na městském hřbitově. Podobně jako loni tak přišli s květinami či věnci jen čelní představitelé města a poslední místní žijící veterán Jozef Svoboda s doprovodem.

Obě návštěvy hřbitova se odehrály zcela bez oficialit. Nezazněly projevy k ukončení druhé světové války ani česká hymna. Dechovka nehrála smuteční skladby. U pomníku se nestřídaly desítky příchozích s květinami nebo věnci.

Válečný veterán Svoboda přišel položit květiny k pomníku padlých kamarádů v doprovodu dvou dam - své přítelkyně a předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu v Trutnově. „Vzpomínám často a hodně, buď doma, nebo takhle v tichosti, jako dnes. Například u Liptovského Mikuláše padlo 1376 našich chlapů. Na to se prostě nedá zapomenout,“ upozornil.

Dnes je mu 95 let. Největší krutost druhé světové války zažil na vlastní kůži v pouhých devatenácti letech. Obsluhoval minomet u 1. československého armádního sboru. Některé nepříjemné vzpomínky nemůže dodnes vymazat z hlavy. „Válka je neuvěřitelně drsná,“ zopakoval známou větu.

 čtěte také:  Nejlepší kamarádství je na frontě, říká veterán


Na krutost nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva upozornil i trutnovský starosta Ivan Adamec. „Řada z nás si myslí, že se něco podobného snad ani nemůže opakovat. Já bych chtěl všechny před tímto názorem varovat,“ řekl. S místostarosty Tomášem Hendrychem a Tomášem Eichlerem položili květiny u památníku osvobození, památníku židovských dívek a pomníku Roty Nazdar.

„Přímých účastníků druhé světové války bohužel už mezi námi není mnoho a jejich zkušenosti, zážitky a traumata jsou nepřenositelná. Lidé totiž nemají tzv. mezigenerační paměť, a aby se hrůzy válečných konfliktů neopakovaly, je nutné si podobná výročí připomínat," prohlásil Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Pavel Cajthaml
Video: Miloš Šálek