Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do základních škol se dnes vrátili žáci 2. stupně, výuku začali testováním

3. 5. 2021

Do základních škol se dnes vrátili žáci druhé stupně, výuku začali testováním 0 snímků
Po více než čtyřech měsících se dnes vrátili do lavic žáci druhého stupně základních škol. Začalo jim období rotační výuky, kde se týden budou učit přímo ve škole, a týden doma. Ještě předtím, než se ale skutečně začali učit, museli se otestovat. Vše ale proběhlo bez komplikací. Na středních školách dnes začaly přijímací zkoušky. Uchazeči k nim musí doložit negativní test na covid-19.

Zatímco žáci prvního až pátého ročníku se vrátili do škol už v pondělí 12. dubna, těm starším to vláda umožnila teprve ode dneška. Všichni se museli při příchodu do školy povinně otestovat antigenními testy.

„Děti z prvního stupně v družině nebo ve třídách, kde na ně dohlíží vychovatelky a asistentky. Žáci druhého stupně vešli do školy přes jídelnu vybavenou plexiskly, kde na testování dohlížely tři učitelky. Všichni dnes byli negativní, žáci i učitelé,“ hlásila Jitka Libřická, ředitelka trutnovské Základní školy R. Frimla.

Testování je dalším protiepidemickým opatřením, které se v době řádění covidu-19 stalo novou součástí školní výuky. Už delší dobu je například povinné nošení roušek, důraz se klade i na to, aby se jednotlivé třídy co nejméně setkávaly. „Vzhledem k tomu, že učitel je přizpůsobivý ledasčemu, tak jsme si zvykli, ale ideální to momentálně určitě není. Zejména manipulace s testy není úplně nejjednodušší,“ upozornila ředitelka Libřická.

Žáci druhého stupně se musí testovat opakovaně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. U prvního stupně vláda slevila, místo dvou testů týdně stačí ode dneška pouze jeden. Zásobu testů má škola zatím dostatečnou. „Pro tento a příští týden testy máme. Bylo nám slíbeno, že pak ministerstvo dodá další,“ řekla Libřická.

Do lavic základních škol se dnes nevraceli deváťáci. Většina z nich totiž zamířila k přijímacím zkouškám na střední školy. Povinností bylo prokázat se aktuálním negativním testem na covid-19 a také mít nasazenou po dobu zkoušek rouškuů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš