Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dočasná noclehárna pomohla 16 lidem. Trutnov ji možná příští zimu otevře znovu

8. 5. 2021

page.Name
Dát si večeři, osprchovat se a jít si lehnout do postele. Pro drtivou většinu z nás běžný každodenní rituál. Existují ale lidé, pro které něco takového tak úplnou samozřejmostí není. V nouzi jsou rádi, když mohou přespat v dočasné noclehárně.

Jedna taková fungovala v zimě i v Trutnově, od 11. ledna do 31. března v ulici Na Dvorkách. Zájemci v ní měli k dispozici lůžko, teplou sprchu i drobnou potravinovou pomoc.

„Chtěli jsme pomoci lidem v nouzi, kteří v největších mrazech neměli kde přespat. Zároveň tak získali možnost navázat kontakt se sociálními pracovnicemi a nastartovat řešení své obtížné situace,“ tvrdí trutnovský starosta Ivan Adamec.

Noclehárnu zřídilo město vůbec poprvé v moderní historii. Za jedenáct týdnů ji využilo 16 lidí, celkově došlo k 336 přespáním. „Šlo například o osobu, která v souvislosti s pandemií ztratila zaměstnání, jehož součástí bylo i ubytování. V noclehárně také strávila noc těhotná žena, které poté byla nabídnuta návazná služba azylového domu,“ uvádí Monika Hillebrandová, ředitelka Mostu k životu Trutnov.

Právě prostřednictvím známé příspěvkové organizace město noclehárnu provozovalo. „Kvůli silným mrazům využilo službu noclehárny více osob, které obvykle přespávají v improvizovaných obydlích či venku,“ říká Hillebrandová.

Noclehárna fungovala vždy od sedmi večer do sedmi ráno. Kromě přespání si v ní lidé v nouzi mohli také vyprat. „Zvažujeme, že noclehárnu zřídíme i pro další zimní období, zhruba od listopadu 2021 do března 2022. Je to smysluplný projekt, který pomáhá konkrétním lidem. Zároveň je tento koncept výhodný i pro společnost, protože čím více času lidé na ulici stráví, tím obtížnější a nákladnější je jejich návrat do běžného života,“ dodává trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Noclehárny existují v Česku převážně ve větších městech. Nejvíc využívané bývají v zimě, kdy mráz vyžene lidi bez domova z ulic, kde po většinu roku nocují pod provizorními přístřešky z nalezených materiálů nebo v dočasných přístřešcích pod mosty.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Monika Hillebrandová