Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Kara Trutnov, která je v úpadku a reorganizaci, otevřela první prodejny

14. 5. 2021

page.Name
Společnost Kara Trutnov, která je od února v úpadku, v minulých dnech opět otevřela první prodejny s koženými oděvy. Rychlé obnovení prodeje je hlavní podmínkou pro záchranu Kary. ČTK to dnes řekl podnikatel Zdeněk Rinth, který stojí za záchranou Kary a je do ní připraven vložit až 90 milionů korun.

Od pondělí má Kara Krajským soudem v Hradci Králové povolené řešení úpadku reorganizací. Rinth je od začátku týdne předsedou představenstva Kary. Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H podnikatele Michala Mičky.

"První prodejnu jsme opět otevřeli ve středu v obchodním centru DBK v Praze. Druhou ve čtvrtek v Europarku Štěrboholy. Dalších šest obchodů chceme otevřít dnes odpoledne, například v pražských obchodních centrech Černý Most, Zličín a Chodov a centru Futurum v Hradci Králové," uvedl Rinth. Plánuje, že v dalších dnech bude otevírání prodejen pokračovat tak, aby Kara měla po republice otevřených zhruba 25 obchodů.

"Prodejny byly několik měsíců uzavřené. Je to vše velmi hektické, ale zákazníci již přišli a prodali jsme první zboží. Na znovuotevření pracuje tým lidí," řekl Rinth. Do prodejem začal navážet jarní kolekce oblečení a zimní zboží z nich začal stahovat. "Ne vše je ještě dokonalé, například ne všude jdou platební terminály. Ale pracujeme na tom, aby do dvou týdnu vše fungovalo, jak má," řekl. Maloobchodní prodej jako celek se v Česku po zrušení vládní restrikce otevřel v pondělí.

Insolvenční návrh na sebe podala Kara začátkem února. Uvedla, že její hospodaření negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru. Kromě Kary jsou v insolvenci i další Mičkovy firmy, například oděvní firma Pietro Filipi. Sám Mička na sebe koncem dubna podal insolvenční návrh spolu s návrhem na oddlužení.

Reorganizační plán, který by měl zachovat činnost Kary, sestaví největší věřitel, společnost Natland Pohledávková V. z investiční skupiny Natland. Pro předložení reorganizačního plánu dal soud firmě lhůtu 120 dní. Rinth by měl v Kaře v rámci reorganizace získat většinový podíl, druhým akcionářem má být skupina Natland. Rinth a Natland disponují za Karou pohledávkou 167 milionů a mají ji ze dvou třetin zajištěnou majetkem Kary. Původně tuto pohledávku za Karou měla Česká spořitelna. Rinth se do záchrany Kary již zapojil i tím, že zaměstnancům podniku zaplatil dlužné mzdy za únor.

Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun. Pohledávky nezajištěných věřitelů by měly být uspokojeny z provozního zisku Kary, prodeje nepotřebného majetku Kary nebo z úvěru. Hlavní částí majetku Kary jsou zásoby zboží na prodejnách a ve skladech, ochranné známky, pohledávky, zařízení prodejen, skladový areál v Trutnově.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek