Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Ostře sledované hnízdo: na komíně Kary se vyklubala dvě čápata, už svačila žížaly

18. 5. 2021

Ostře sledované hnízdo: na komíně Kary se vyklubala dvě čápata, už svačila žížaly 8 snímků
Konečně! Krásné! Nádherné! Nejlepší televizní program na počítači! Namátkou vybrané ohlasy z Facebooku se týkají události týdne. V čapím hnízdě na komíně bohuslavické Kary se totiž vylíhla první dvě čápata. Vše pod dohledem kamery.

První mládě se probojovalo ze skořápky v pondělí večer, druhé dnes (v úterý) těsně po rozednění. Čapí otec Bohouš jim hned přinesl hned časně ráno první krmení, žížaly. Po desáté hodině přinesl mláďatům další potravu. Podrobně popsal úvodní krmení Tomáš Prouza, nejpilnější místní pozorovatel čápů.

„Místo klubka žížal z Bohouše vypadl hnědý brambor vývržku. Naštěstí byla samička Bohunka při tom a hned odpad uklidila z důlku pryč. O chvíli později pak čápatům naservírovala dvě ještěrky a pár žížal. Ještěrky byly moc veliké, takže je nakonec sezobla sama,“ oznámil na webu ww.capibohuslavice.cz.

Po poledni dorazil Bohouš s chomáčem čerstvé trávy i s obědem. Slepýše slupnul sám, čápatům zbyly žížaly. Bohunka pak naservírovala mladým další krmení, hromadu tmavých brouků. „Pro čápata měla tato strava adekvátní velikost, mlsný Bohouš ale neodolal a několik jich potají bokem uzobl,“ upozornil Prouza.

Večer pak Bohouš donesl do hnízda velkou rybu. „I čápata si přišla na své, na okraji důlku zůstaly záhy ležet jen kosti a všichni spokojeně vleže trávili,“ upřesnil Prouza.

V hnízdě jsou ještě další vajíčka, brzy se očekávají další hladové krky. Už dnes krátce po osmé večer byla patrná dírka v plášti jednoho z nich.

V centru pozornosti jsou i další čapí hnízda v Trutnově a okolí. Například na pivovarském komíně. Podle odhadů by se tam čápata mohla vyklubat zřejmě v pátek 28. května.

(pac, tz-prou)
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: capibohuslavice.cz; HD internet, Lukáš Ronge