Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Škola U Letadla chystá modernizaci odborných učeben za 11 milionů

29. 5. 2021

page.Name
Už v příštím učebním roce by se žáci Základní školy kpt. Jaroše měli vzdělávat v novém. Škole totiž vyšla žádost o unijní dotaci na modernizaci odborných učeben pustit. Nyní navíc získala půjčku od města, aby se mohla do přeměny pustit co nejdřív.

Rozsáhlou renovaci připravila škola už před lety. Teprve nedávno ale přišel z ministerstva pro místní rozvoj příslib: Na projekt za 11,2 milionů korun dostanete devadesátiprocentní dotaci Integrovaného regionálního operačního programu. „Byla to pro nás samozřejmě dobrá zpráva. Budeme to chtít udělat co nejdřív,“ potvrdil Jiří Paták, ředitel školy označované mnohdy jako U Letadla.

Integrovaný regionální operační program
Jeden z operačních programů, přes které se v České republice rozdělují peníze poskytnuté z evropských fondů. Operační programy se realizují v určitých časových obdobích.

V plánu je modernizace osmi učeben technických oborů a řemesel, vybudování bezbariérového přístupu do všech pater školy a úprava prostranství kolem budovy školy. „Přímo v odborných učebnách chystáme výměnu podlah, nábytku a osvětlení, a také vybavení novou IT technikou. Jde například o dataprojektory, interaktivní tabule, a další elektronická zařízení,“ sdělil Paták.

Dotační peníze od ministerstva ale dostane škola až po modernizaci. Požádala proto o výpomoc svého zřizovatele. Trutnovští zastupitelé v pondělí souhlasili, aby město půjčilo vlastní škole 9,7 milionů korun na předfinancování 90% projektu. „Peníze se nám vrátí do konce roku díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

 čtěte také:  Sbírka na Bažinu? Dárci zažívají nejisté časy


Město škole pomůže ještě víc. Uhradit chce 10 procent uznatelných nákladů, včetně rezervy a příspěvku na projektového manažera. „Celkem 1,5 milionu korun poskytneme škole jako investiční dotaci od města,“ upřesnil Adamec.

Do renovace se chce škola pustit co nejdříve. Nejdřív ale musí dořešit povinnou administrativu. „Například musíme udělat výběrové řízení na dodavatele techniky a vybavení, snad se to stihne brzy,“ dodal ředitel školy Jiří Paták.

Podobně jako U Letadla se město zapojilo nedávno do obnovy Základní školy Mládežnická. Vybudování tamní polytechnické dílny stálo zhruba 12,5 milionu korun. Na většinu (90%) se povedlo sehnat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Zbytek zaplatilo město coby zřizovatel školy.

 čtěte také:  Mládežnická otevřela dílny 21. století


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek