Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Soud povolil reorganizaci kožešnické firmy Kara Trutnov

12. 5. 2021

page.Name
Krajský soud v Hradci Králové povolil reorganizaci kožešnické obchodní společnosti Kara Trutnov, která je od 10. února v úpadku. Učinil tak na základě rozhodnutí pondělní schůze věřitelů, kteří jednomyslně vyslovili s reorganizací souhlas, vyplývá z dokumentů založených v insolvenčním rejstříku. Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.

Reorganizační plán, který by měl zachovat činnost Kary, sestaví největší věřitel, společnost Natland Pohledávková V. z investiční skupiny Natland. Pro předložení reorganizačního plánu dal soud firmě Natland Pohledávková V. lhůtu 120 dní. Do 60 dní by měla znalecká společnost Prague Accounting Services udělat ocenění majetkové podstaty Kary.

Řízení Kary v reorganizaci by měl převzít její bývalý vlastník Zdeněk Rinth, který by se měl s Natlandem stát i novým vlastníkem Kary. "Budu Karu řídit tak, aby se ze situace co nejrychleji dostala," řekl ČTK v pondělí Rinth s tím, že v Kaře by měl v rámci reorganizace získat většinový podíl. Uvedl, že je Kaře připraven poskytnout financování v desítkách milionů korun.

Natland uvedl, že reorganizace je pro nezajištěné věřitele výhodnější než konkurz. Natland a Rinth disponují za Karou pohledávkou 167 milionů a mají ji ze dvou třetin zajištěnou majetkem Kary. Původně tuto pohledávku za Karou měla Česká spořitelna.

Pohledávky nezajištěných věřitelů by měly být uspokojeny z provozního zisku Kary, prodeje nepotřebného majetku Kary nebo z úvěru. Hlavní částí majetku Kary jsou zásoby zboží na prodejnách a ve skladech, ochranné známky, pohledávky, zařízení prodejen, skladový areál v Trutnově.

Insolvenční návrh na sebe podala Kara začátkem února. Uvedla, že její hospodaření negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru. Firmu Kara od Rintha v roce 2018 koupila investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky.

V insolvenci jsou i další Mičkovy firmy, například oděvní firma Pietro Filipi. Sám Mička na sebe koncem dubna podal insolvenční návrh spolu s návrhem na oddlužení.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek