Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Trutnovské muzeum vystaví příští týden poklad ze stropního úkrytu

14. 5. 2021

Trutnovské muzeum vystaví příští týden poklad ze stropního úkrytu 3 snímků
Výjimečný nález z období těsně po druhé světové válce bude příští týden volně přístupný veřejnosti. Muzeum Podkrkonoší v Trutnově totiž ukáže předměty nalezené nedávno ve stropní konstrukci jednoho z domů ve Svobodě nad Úpou.

K náhodnému objevu došlo při rekonstrukci rodinného domu v někdejší obci Maršov II, která je dnes součástí Svobody nad Úpou. Současní majitelé nalezli ve stropu úkryt, a v něm čtyři krabice, které tam krátce po druhé světové válce ukryli někdejší němečtí obyvatelé.

„V krabicích byly uloženy např. zánovní látky, nitě, záclony, ubrusy, přehozy, oděvní součásti a obuv. Těsně po válce, kdy i na ošacení byl zaveden přídělový systém, se jednalo o nedostatkový sortiment. Předměty jsou v relativně zachovalém stavu. Nálezcům, kteří předměty muzeu darovali, velice děkujeme,“ prohlásil ředitel muzea Vlastimil Málek.

Poklad je připomínkou mimořádného období, které naše republika po válce zažila. V letech 1945 až 1946 byla z Trutnovska odsunuta velká část německých obyvatel. Protože si s sebou mohli odnést jen omezené množství věcí, snažili se mnozí z nich své cennosti ukrýt.

„Jednak je zakopávali do země, to se týká třeba porcelánu, skla a nádobí, jednak je ukrývali v konstrukcích domů, nejčastěji ve stropech, na půdách nebo ve sklepích. Zřejmě doufali, že se do svých domovů brzy vrátí,“ upozornil Málek.

Němci ze Svobody nad Úpou a okolí byli shromažďováni ve sběrném středisku v Mladých Bukách a následně transportováni do Německa vlaky vypravovanými z nádraží v Kalné Vodě.

Muzeum vystaví poklad ze stropního úkrytu v úterý 18. května u příležitosti Mezinárodního dne muzeí. „V tento den bude navíc pro veřejnost prohlídka všech výstav a expozic muzea zdarma,“ dodal Vlastimil Málek. Prohlédnout si nález můžou návštěvníci až do neděle 23. května.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Muzeum Podkrkonoší