Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

V Trutnově vznikají broukoviště, hmyzí domovy z pokácených starých stromů

20. 5. 2021

V Trutnově vznikají broukoviště, hmyzí domovy z pokácených starých stromů 0 snímků
Všimli jste si? Z kmenů pokácených stromů a špalků vznikají u autobusového nádraží a na Bojišti tzv. broukoviště. Stavbičky mají být zpestřením veřejného prostoru a zároveň útočištěm pro různé druhy hmyzu, hub a rostlin.

Hmyzí domovy jsou ekologickou a osvětovou novinkou poslední doby. Jsou totiž jednou z možností, jak využít pokácené dřevo, které by jinak bylo zlikvidováno.

Broukoviště zpravidla tvoří kmeny, špalky a velké větve částečně zakopané do země. „Jde o dřevo ze stromů pokácených na městském pozemku z důvodu ochrany a bezpečnosti občanů. Řekli jsme si, proč ho nevyužít k něčemu užitečnému? V současné době totiž ubývá míst, která poskytují nejrůznějším druhům hmyzu přirozené útočiště,“ uvedla Jitka Metelková, vedoucí střediska veřejné zeleně Technických služeb Trutnov.

První broukoviště roste u stezky pro pěší a cyklisty na Horní Promenádě, vedle autobusového nádraží. Druhé v areálu Bojiště u horní brány. „U každého je naučná cedule s informacemi. Lidé se dozvědí, že broukoviště nenabízí úkryt pouze hmyzu, například zlatohlávkům, tesaříkům či krascům, ale také ještěrkám, slepýšům a drobným pěvcům,“ upřesnila Metelková.

Výroba a instalace hmyzích domovů a infocedulí vyšla na 70 tisíc korun. „Jde o drobný prvek, který ale plní hned několik funkcí. Je nejen výzdobou z přírodních materiálů, ale zároveň pomáhá přírodě a má opodstatnění také z hlediska environmentální výchovy. Občané se totiž mohou dozvědět zajímavé informace o fungování přírody,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Vendula Kasperová