Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

27°

Svátek má

Výtluky u školy opravil unikátní stroj, mikrovlnným zářením nahříval asfalt

10. 5. 2021

Výtluky u školy opravil unikátní stroj,   mikrovlnným zářením nahříval asfalt 0 snímků
Někteří řidiči ji možná ani nezaregistrovali. Tak krátká byla oprava výtluků v silnici u Základní školy ktp. Jaroše v Gorkého ulici. Opravu totiž dělníci provedli technologií, založené na hloubkovém ohřevu opravovaného místa.

Žádné frézování, bourání vozovky nebo jiný radikální zásah se tentokrát nekonal. Stačilo přivézt unikátní stroj, postavit ho nad rozbité místo a oprava mohla začít. Mikrovlnné záření prohřálo asfalt na okrajích výtluku a současně i směs, kterou se díra plnila, na 135 stupňů. Díky tomu se oba materiály lépe spojí a oprava tak vydrží déle.

„Je to nová moderní metoda, která má tu výhodu, že je šetrnější. Patentovaný systém umožní opravu výmolů beze spár a s rovným povrchem. Při jízdě potom nepoznáte, kde jedete po původní a kde po opravené vozovce,“ řekl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Podle autorů české revoluční mikrovlnné technologie při opravě nevznikají žádné spáry, do nichž by mohla vnikat voda a dále asfalt narušovat. Oprava je tak v podstatě trvalá. „Trvanlivost opravy mikrovlnnou technologií je zhruba tři až pět let. Kdežto klasická oprava za studena vydrží tak možná čtvrt roku nebo do první zimy,“ uvedl Hendrych.

Unikátní metoda opravy povrchu se dá používat celoročně.

Pokud se oprava pomocí nové technologie osvědčí, zváží trutnovská radnice nákup vlastního mikrovlnného stroje. Používat by ho chtěla především při drobnějších opravách poškozeného asfaltu ve městě. Pokud by byl zájem , půjčoval by stroji okolním obcím.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek