Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hejtman vyzval studenty zdravotnické školy, aby pomohli v nemocnici

6. 1. 2021

page.Name
V nemocnicích schází personál, studenti prosím přijďte pomáhat! Tak se dá zestručnit prosba hejtmana našeho kraje Martina Červíčka. Zazněla při dnešním telefonickém rozhovoru s ředitelem trutnovské zdravotnické školy Romanem Háskem.

V Česku stále roste počet nakažených covidem-19. Přibývá rovněž infikovaných lidí, kteří potřebují hospitalizaci v nemocnici. Na hraně únosnosti je aktuální situace v Královéhradeckém kraji. V jeho nemocnicích chybí personál.

„Osobně jsem opakovaně telefonoval s řediteli zdravotnických škol a prosil je o co největší podporu dobrovolnické pomoci v nemocnicích. Ty hlásí obrovský nárůst hospitalizovaných a schází jim personál. V tuto chvíli z pozice hejtmana nebudu vydávat příkazy k pracovní povinnosti. Věříme v ochotu a obětavost studentů, kterým za veškerou pomoc znovu děkuji,“ řekl královéhradecký hejtman Martin Červíček.

O podporu dobrovolnické pomoci požádal hejtman i trutnovskou zdrávku. „Poprosil mě, abych v rámci svých možností motivoval žáky a studenty k pomoci ve zdravotnických zařízeních a zároveň, aby škola byla vstřícná a shovívavá k jejich studijním povinnostem,“ potvrdil ředitel školy Roman Hásek.

Asi 80 studentů školy už v nemocnicích pomáhá. „Ke včerejšímu dni bylo v pracovním poměru ve zdravotnických zařízeních 100% studentů naší vyšší odborné školy a zhruba polovina žáků čtvrtého ročníku středoškolského oboru zdravotnický asistent,“ upřesnil.

Hejtmanovu prosbu Hásek vyslyšel. Žáky a studenty ihned kontaktoval. „Apeloval jsem především na jejich odpovědnost a schopnost pracovat a zároveň studovat,“ dodal.

Koncem minulého roku v nemocnicích našeho kraje pracovalo na 240 studentů. V současnosti v Náchodě a Jičíně vypomáhají znovu také vojáci. Prozatím jich tam slouží 26.

V hradeckém kraji z pondělka na úterý přibylo 1213 potvrzených případů koronaviru. Počet aktuálně nemocných stoupl o 1163 na 8265. Nákaza se v Česku šíří nyní nejrychleji právě v našem, trutnovském okrese. Za posledních sedm dnů u nás v přepočtu na 100 tisíc obyvatel přibylo 909 případů.

Pavel Cajthaml
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek