Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Každá krize, každá epidemie jednou skončí, věří starosta Adamec

4. 1. 2021

page.Name
Rok ovlivněný pandemií covidu-19 skončil. Jaký byl, co městu vzal i dal, a co přinese nový rok? Nejen o tom jsme hovořili v novoročním rozhovoru s trutnovským starostou, krajským zastupitelem a poslancem Ivanem Adamcem.

Vzpomenete si ještě, jaké předsevzetí jste si dal na počátku roku 2020?
Přál jsem si, aby nový rok byl úspěšný, plný dobrých zpráv, aby se dařilo městu a jeho obyvatelům, aby se společnost spokojeně a v klidu rozvíjela. Nečekal jsem, že přijde covidová pandemie. Pokud jde o předsevzetí, tak ta si nedávám. Předsevzetí mají být splnitelná. Běžná předsevzetí, že někdo zhubne, přestane kouřit nebo začne víc sportovat, většinou začínají a končí s prvním týdnem nového roku.

Byl pro vás rok 2020 úspěšný?
Nakonec ano. I přes problémy, které přinesl. Řada věcí se podařila. Pro mě jako politika ODS dopadly dobře krajské volby v našem kraji. Městu se povedla spousta věcí, například jsme otevřeli zrekonstruované koupaliště, dokončili opravu ulice Nad Jezem, zrekonstruovali dům skautů, opravili poříčskou školu, zmodernizovali školní hřiště na Frimlovce, také jsme rozjeli rekonstrukci pěší zóny v centru Trutnova a pustili jsme se do vylepšení zázemí pro pálkové sporty na Kryblici. Osobně jsem se konečně dostal k tomu, abych i na vlastním domě něco opravil, podařilo se mi vymalovat byt a udělat řadu běžných věcí, na které jsem předtím nenašel čas.

Covid zasáhl v roce 2020 do života všem. Co nejvíc změnil u vás?
Pracovně mi moc věcí nezměnil. Nestalo se mi, že bych vůbec nemohl pracovat, nebo se musel na delší dobu uchýlit na home office, jako řada našich spoluobčanů. Ostatní vládní opatření mne však omezila stejně tak jako většinu z nás.

Říká se, že všechno špatné je pro něco dobré. Vzejde podle vás ze současné situace něco dobrého do budoucna?
To je složitá otázka. Ekonomika přežije. Jasně, některé obory lidského podnikání se změní. Lidé se například naučili víc nakupovat na internetu. Ale obchodníci, kteří na to nezareagovali a nemají e-shopy, tak můžou mít v budoucnu problémy. Je pozitivní, že se lidé naučili víc pracovat s počítačem a internetem. Na druhé straně vidím jako negativní, že došlo k přerušení sociálních kontaktů, lidé žijí v domácích ulitách. Když jim neumožníte setkávat se a diskutovat tváří v tvář, společnost trpí. Pro nový rok bude velkou výzvou, abychom sociální kontakty znovu nastartovali, abychom se opět scházeli, povídali si s přáteli, chovali se k sobě hezky a načerpali energii do dalšího života.

 čtěte také: Trutnov má rozpočet pro rok 2021


Může z covidové krize vzejít něco dobrého pro město Trutnov?

Každá krize vyvolává různé příležitosti. Záleží na nás, jestli z toho špatného vytěžíme maximum. Město je součástí běžného života, nejsme uzavřený nebo oddělený úřad. Žijeme mezi občany, potřebujeme se s nimi scházet, společně komunikovat. Podívejte se například, jak vypadala poslední veřejná zasedání městského zastupitelstva. Ve velkém sále, dva metry od sebe, naprosto neosobní, bez veřejnosti... Neříkám, že dřív pravidelně chodila veřejnost ve velkém, ale nějaký zájem vždycky byl. Běžné záležitosti musíme co nejdříve opět nastartovat. Už se těším, až krize a veškerá opatření skončí, a my jako město vymyslíme a pro lidi uspořádáme společenské akce, abychom si vynahradili dobu, kdy jsme je dělat nemohli. A doufám, že v dohledné době dojde i na ohňostroj, který jsme museli zrušit.

Kvůli pandemii byly zavřené školy, obchody, galerie či muzea. Osiřelo Uffo a sportoviště. Jak vám bylo, když jste procházel liduprázdným městem?
Nebylo to nic příjemného. Přiznám se, že jsem si nedovedl představit, že se něco takového může stát. Na liduprázdná města si možná vzpomenou pamětníci druhé světové války. Je pravda, že v jednu chvíli opravdu připomínalo konec světa, jako by člověk procházel městem duchů. Přál bych si, aby tohle bylo pryč. Také kvůli dětem. Naše děti vůbec budou velkou výzvou do budoucna. Distanční výuka totiž rozhodně nemůže nahradit běžnou výuku. Děti kvůli zavření škol ztratily prakticky dva ročníky. To je problém, se kterým budeme muset do budoucna bojovat.

Někteří podnikatelé a živnostníci se kvůli opakovaně zavřeným provozovnám obávají o budoucnost. Máte informace, jak jsou na tom trutnovští?
Hrozí ve velkém, že budou muset skončit? Jako město jsme se snažili na jaře odpuštěním nájmu a na podzim odsunutím platby za nájem pomoci těm, kteří podnikají v našich městských prostorách. U ostatních záleží na tom, jak se dohodli s pronajímateli a jak se jim dařilo vyčerpat státní podporu. A také na tom, jak se k nim zachoval stát. Myslím si totiž, že s těmi úplně nejvíc postiženými nehrál úplně fér hru. Ale to vše se teprve bude vyhodnocovat. Čas ukáže, jak na tom podnikatelé budou a zda některým celá tato situace nenabídne nové příležitosti. Je pravda, že například restaurace už asi nikdy nebudou jako před covidem. Jako město ale máme zájem, aby živnostníci fungovali, bez nich bude společnost výrazně sociálně chudší. Neumím si představit, že by nám tady zůstaly jen velké markety. Myslím, že si všichni podvědomě přejeme, aby tady byly malé obchůdky, aby centrum města žilo a bylo plné lidí, aby tady fungovaly služby, abychom například mohli k holiči bez složitého objednávání na měsíce dopředu. Já jsem optimista a věřím, že to všechno dobře skončí, tak jako vždy v průběhu naší historie. Lidská společnost vždy přežila i nejhorší doby a pokaždé se posunula dopředu. Věřím, že nyní to bude stejné. Každá krize, každá epidemie jednou skončí a přinese i pozitiva.

 čtěte také: Po 8 měsících je průjezdná ulice Nad Jezem


Nepřestaly vydělávat jen firmy a podnikatelé. I město najednou přišlo o nájmy ze sportovních zařízení nebo například vstupné z kulturních akcí.
Covidová krize je velmi zvláštní. Nedá se úplně srovnávat s ekonomickou krizí v roce 2008, kdy jsme v jednom roce najednou měli jako město příjmy výrazně nižší a museli jsme si s tím poradit. Současná krize je nejen ekonomická, ale i sociální. V některých oborech se podnikat nemohlo, jiné naopak aktuální situaci využily ke svému rozvoji, jako například počítačové firmy, které tvoří aplikace nebo webové stránky pro e-shopy. Co se týká města, tak daně živnostníků a podnikatelů ve službách tvoří jen malou část příjmů státního rozpočtu, a tím pádem i obecního rozpočtu. Důležité jsou obraty. Daň z přidané hodnoty je velkým příjmem obce. Ale nás se to tenhle rok ekonomicky moc nedotklo. Dostali jsme kompenzaci za první pomoc, kdy jsme se podíleli z výnosu daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a stát nám to pak kompenzoval částkou 1.200 Kč na obyvatele. A to nám stačilo, abychom rok 2020 přežili.

Zhatil covid zásadní investiční plány města?
Ne. Z hlediska investic zatím problémy nemáme. Budeme pokračovat v už rozjetých akcích, například ve zmíněné rekonstrukci pěší zóny, v opravě základní umělecké školy, v revitalizaci parku v Šestidomí nebo v dostavbě zázemí pro pálkové sporty na Kryblici. V letošním roce bychom také rádi zahájili plánovanou rekonstrukci kina Vesmír a pokračovali v investicích do dopravní infrastruktury.

Co si přejete do nového roku 2021?
Abychom byli všichni zdraví, aby už konečně nastala normální doba a mohli jsme žít tak, jak jsme byli zvyklí. Abychom už viděli světlo na konci tunelu a vše, co se nyní změnilo, jsme pozitivně využili pro další rozvoj.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek