Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Nejvíc vyčerpává, že už to trvá moc dlouho, říká sestra z covidu

15. 1. 2021

Situace v trutnovské nemocnici se v posledních dnech nemění. Pacienti zaplnili už tři covidová oddělení. Volná lůžka téměř nejsou, zdravotníkům ubývají síly. „Čtyři měsíce intenzivní práce jsou dlouhé. Nevíme, kdy se to zlepší, prostor na odpočinek nebyl téměř žádný,“ upozorňuje vrchní sestra Lucie Weintragerová v audiorozhovoru pro Trutnovinky.

Práce ve speciálním obleku není jedinou okolností, která dělá z péče o covidové pacienty nezvykle stresující povolání. Velmi často se totiž bojuje o život nemocných. „Stav se mění z minuty na minutu. Jeden den pacienta přivezou, popovídáme se, druhý den přijdete do směny a jeho stav je zhoršený a převeze se na ARO, nebo už tam dokonce ani není,“ popisuje Lucie Weintragerová.

Pomyslným světélkem na konci tunelu by pro zdravotníky mohlo být očkování. Coby vrchní sestra se nechala Lucie Weintragerová očkovat mezi prvními zdravotníky, minulý pátek. „Pocitově jsem vnímala, že je to dobrá volba. Bezpečně jsem to absolvovala. Nemám pocit, že by se do mě vpravila nějaká nežádoucí látka,“ říká.

Zároveň neztrácí optimismus a víru ve šťastný konec. Pozná to podle toho, až výrazně ubyde pacientů na covidovém oddělení. „Věřím, že do jara se to nějak zlomí. Nic netrvá věčně,“ přeje si.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz