Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Nemocnici chybí personál, omezí proto péči o necovidové pacienty

7. 1. 2021

page.Name
Nedostatek zdravotníků a rostoucí počet pacientů s covidem-19 přiměly vedení trutnovské nemocnice k razantnímu opatření. Omezí veškerou neakutní zdravotní péči. „Jsme za hranou našich reálných kapacit v poskytování adekvátní zdravotní péče,“ přiznal dnes ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

V trutnovské nemocnici aktuálně chybí přibližně čtvrtina zdravotnického personálu, což je zhruba stejné množství jako na podzim, kdy probíhala druhá vlna epidemie. Jenže nyní je situace horší. Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 je o desítky procent vyšší než na podzim.

„Navíc zabezpečujeme antigenní testování pro veřejnost, druhé odběrové místo pro PCR testy a od pátku budeme nově vytvářet očkovací centrum. Vzhledem k počtu pacientů vyžadujících kyslíkovou podporu včetně dýchacích přístrojů HFNO se dostáváme i na hranu technických možností rozvodů medicinálních plynů po nemocnici,“ upozornil Procházka.

Kapacity trutnovské nemocnice jsou aktuálně vyčerpané. Jenže předpovědi hovoří o dalším přílivu infikovaných pacientů. Trutnovský okres navíc momentálně patří mezi covidem nejzasaženější oblasti u nás. „V rámci okresu očekávat až 100 nových pacientů s covid-19 vyžadujících hospitalizaci,“ naznačil Procházka.

Jenže lůžka na speciálních covidových odděleních už jsou plná. „Pacienty s covid-19 již máme také na vyčleněných infekčních pokojích standardních oddělení. Stávající lůžkové kapacity covidových oddělení jsou přes opakované navyšování lůžek již nedostatečné,“ zdůraznil Procházka.

Špitál proto přijal pro následující dva týdny mimořádná opatření. „Budeme muset omezit veškerou neakutní zdravotní péči včetně ambulantní, a budeme koncentrovat všechny naše dostupné síly a prostředky na zvládnutí akutních zdravotních potřeb pacientů, včetně dalšího navýšení covidových lůžek formou vytvoření třetího covidového oddělení,“ sdělil Procházka.

Tím se aktuálně změní dostupnost zdravotní péče i pro necovidové pacienty. Ředitel nemocnice proti veřejně požádal občany, aby v případě zdravotních potíží konzultovali svůj zdravotní stav s praktickým či odborným ambulantním lékařem. Pokud potíže nejsou akutní, mají lidé odložit návštěvu nemocnice na později.

„Očekáváme, že v druhé polovině ledna by se mohla projevit vládou přijatá restriktivní opatření z konce prosince, počet potřebných hospitalizací pacientů s covid-19 by se mohl začít snižovat a mohli bychom se vrátit k normálním rozsahu poskytování zdravotní péče,“ dodal Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Nemocnice Trutnov