Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Očkování pro seniory? Komplikace jsou s registrací i termínem, zlobí se příbuzní

19. 1. 2021

page.Name
V lepším případě zdlouhavé, v horším beznadějné. Takovými slovy hodnotí lidé registrační systém na očkování proti covid-19. S kritikou se aktuálně ozývají ti, kteří se v těchto dnech snaží zajistit očkování pro své rodiče či prarodiče ve věku nad 80 let.

Podle zjištěných ohlasů webová stránka nefunguje, jak by měla. Například reálně nejsou k dispozici nabízené termíny, upozornil Pavel Mihatsch z Trutnova poté, co se snažil zajistit očkování pro svého otce.

„S otcem jsem domluvil vyhovující nabízený termín v trutnovské nemocnici a odeslal požadavek. Po chvíli mi systém odepsal, že druhý termín je již obsazen. Zvolil jsem tedy jiný termín, opět druhý termín obsazen. Zkusil jsem jiný den, opět byl druhý termín obsazen,“ popisoval svoji včerejší zkušenost.

Po hodině mu došla trpělivost a vzdal to bez termínu. „Odpovědi byly, že je Buď druhý termín obsazen, nebo něco jako, že je systém přetížen, zkuste to později. Tak to šlo od samého začátku, nikoliv až po půl hodině, jak někteří říkají,“ uvedl.

Očkovací portál je trnem v oku i dalším. Vadí jim například délka registrace. „Za 45 minut zaregistrováno, spadlo to jen třikrát,“ oznámil Richard Stavrovski, který chtěl očkování pro svoji matku.

Když se konečně dostal k možnosti objednat si termín, čekalo ho nepříjemné překvapení. „Kapacita rezervací u tohoto očkovacího místa je již vyčerpána. Další rezervace budou umožněny později podle dodávky vakcín.“ Stejná zpráva se mu postupně objevila u Vrchlabí, Trutnova, Dvora Králové nad Labem, Jičína a Jablonce nad Nisou. „Pouze v Jilemnici termín nabízejí, ale až po 8. únoru. Asi jsou nyní také bez vakcín,“ sdělil Stavrovski.

Některé Trutnovany zaráží i počet termínů, které systém nabízí. „Proč je nabízeno tolik termínů, pátek 22. ledna a pondělí 25. ledna až pátek 29. ledna od 12 do cca 19:30 hodin po 5 minutách? To je celkem cca 90 termínů za den, za celých 6 dnů tedy 540 termínů jen pro trutnovskou nemocnici,“ spočítal Pavel Mihatsch.

Mnozí lidé za chyby kritizují nemocnice. Ty ale za problémy namůže. „Velmi se omlouváme za případné komplikace spojené se snahou o registraci a rezervaci konkrétního termínu očkování, ale ze strany nemocnice máme pouze omezené možnosti většinu problémů ovlivnit. Registrační a rezervační systém je centrální a komplexně řízený Ministerstvem zdravotnictví a jeho organizacemi (UZIS). Tento systém nám byl nařízen a nemůžeme využívat jiné alternativy,“ vysvětlil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Trutnovský špitál začal s očkováním v pátek 8. ledna. Během týdne naočkoval 440 zdravotníků, od zítřka začíná očkovat klienty pobytových zařízení sociálních služeb a zaměstnance, kteří o ně pečují. „Na celý leden jsme dostali přislíbeno/přiděleno pro naše očkovací centrum celkem 1254 dávek. Vakcína je aplikována dvěma dávkami v doporučeném rozestupu 21 dní, takže můžeme s tímto množstvím komplexně naočkovat pouze 627 osob,“ upřesnil Procházka.

Personálu pro očkování má zatím nemocnice dost. Jediným limitem tak nyní zůstává dostupnost vakcíny. „Všechny volné termíny v naší nemocnici, které máme zabezpečeny vakcínou (přislíbenou) do konce ledna, jsme v rezervačním systému otevřeli, ale zájem je daleko vyšší než je počet dostupných vakcín. Pokud se v následujících dnech podaří zabezpečit i dostatečné množství vakcíny, tak budeme schopni navyšovat i počet nově naočkovaných,“ upozornil Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz