Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Očkování začalo. První dávky dostali záchranáři a „covidoví“ zdravotníci

8. 1. 2021

Očkování začalo. První dávky dostali záchranáři a „covidoví“ zdravotníci 0 snímků
V Trutnově dnes odpoledne začalo očkování proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny podali v nemocnici zdravotnickým záchranářům, lékařům a sestrám pracujícím na odděleních s vysokým rizikem nákazy.

Mezi prvními si nechal vakcínu podat anesteziolog z nemocničního oddělení ARO Jiří Adam. „Je to jediná možnost, jak můžeme zabránit šíření epidemie,“ prohlásil. Nad možností nechat se očkovat neváhal ani Roman Horáček, řidič trutnovské záchranky: „Chci už od toho mít pokoj. Nechci mít deset výjezdů za den, z toho devět covidových. Tohle je jediná možnost, jak tomu zabránit,“ řekl.

„Jsem rád, že je velký zájem našich zdravotníků o očkování. Je to cesta zpět k normálnímu životu,“ sdělil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

V první vlně se mají kromě záchranářů proočkovat hlavně zdravotníci pečující o nemocné s těžkým průběhem covidu-19. Ve druhé se počítá s ostatními zaměstnanci nemocnice a s pracovníky ambulantního sektoru. „V průběhu dalšího týdne měli bychom očkovat také lékaře z terénu, například praktické a dětské lékaře. Očkování je dobrovolné, dostanou ho jen ti, kteří o něj projeví zájem,“ upřesnil ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

 čtěte také: Nemocnici chybí personál, omezí proto péči


Podobná situace je ve všech nemocnicích Královéhradeckého kraje. Kromě trutnovské se dnes začalo s očkováním ještě ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou. V krajských nemocnicích tak může dostat vakcínu přibližně tisíc lidí týdně.

„Očkování bude ve všech našich nemocnicích probíhat pět až sedm dní v týdnu, po osmi hodinách denně,“ uvedl Marian Tomášik, předseda Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Soukromá vrchlabská nemocnice začne s podáváním vakcín v pondělí.

 čtěte také: V kraji za týden přibylo 5815 nákaz


Krajské nemocnice by měly během ledna obdržet přibližně 5 tisíc dávek vakcín firmy Pfizer, v únoru pak 10 tisíc a v březnu 15 tisíc dávek. Vakcíny mají být do nemocnic dodávány v pravidelných týdenních intervalech.

Kraj plánuje zřízení očkovacích center i mimo nemocnice. V Trutnově by mohlo vzniknout na zimním stadionu, v Náchodě v Hotelu Beránek a v Hradci Králové v kongresovém centru Aldis. Za první tři měsíce nového roku by měli očkování dostat především zdravotníci, pracovníci a klienti zdravotních služeb. Počítá se také s očkováním seniorů nad 80 let podle chystaného rezervačního systému.

 čtěte také: Hejtman vyzval studenty zdrávky, aby pomohli


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz