Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Ptačí budky se ujaly, město nainstaluje další

20. 1. 2021

page.Name
Budky nainstalované před rokem jsou využité, do města se díky nim dokonce vrátily i ubývající druhy ptáků. Proto Trutnov přidá k dosavadním sedmašedesáti další, oznámila dnes radnice.

Takzvané sýkorníky jsou po městě rozmístěné od loňského ledna. Například na Lípovém náměstí, Náměstí Osvoboditelů, v ulici Na Lukách, na Úpském nábřeží, v okolí městského úřadu, ve Zvonkové ulici či na Horním Předměstí.

Po skončení hnízdní sezóny byly zkontrolovány a vyčištěny. „Odborníci sledovali obsazenost jednotlivých typů budek, zda je obydlili ptáci, savci či blanokřídlý hmyz. Druhy ptáků identifikovali podle použitého hnízdního materiálu, vývržků, vajec, peří nebo uhynulých mláďat. Máme obrovskou radost, že využitelnost dosáhla 91 procent,“ říká Vendula Kasperová z odboru životního prostředí. Jiná města dosahují v prvním roce obsazenosti sýkorníků kolem padesáti procent.

Z 67 budek jich bylo v Trutnově využívaných 61. Našla se v nich dokončená hnízda, základy hnízd a nocoviště ptáků. Mezi jejich nejčastější osadníky patřily sýkora koňadra, sýkora modřinka, vrabec polní, sýkora uhelníček a rehek zahradní. Zajímavostí je vyšší zastoupení ubývajícího druhu vrabce polního.

„Nejvíce se dařilo v lokalitě Horního Předměstí a na náměstí Osvoboditelů, kde se úplně ve všech budkách našla dokončená ptačí hnízda,“ tvrdí Kasperová.

Trutnovu se tak daří vytvářet příznivé podmínky nejen pro rozšíření některých druhů ptactva. „Napomáháme i biologické ochraně stromů a posilujeme environmentálního povědomí obyvatel o životním prostředí. V projektu budeme pokračovat a po městě rozmístíme další budky. Už máme vytipované lokality na Bojišti a na Šestidomí,“ upozorňuje trutnovský starosta Ivan Adamec.

(pac, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz

Foto: Ekosfer Solutions