Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Trutnovská nemocnice otevřela další covidové oddělení

29. 1. 2021

page.Name
Krajská nemocnice v Trutnově dnes otevřela čtvrté covidové oddělení s dvanácti lůžky. Jde o reakci na zhoršování epidemické situace v okrese, kde se nákaza rychle šíří. Projevuje se to i v počtu nově hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Oblastní nemocnice Trutnov má ve čtyřech covidových odděleních vyčleněno 100 lůžek pro covid-19 pozitivní pacienty, z nichž 16 lůžek je v intenzivní péči (JIP) a 84 standardních lůžek. ČTK to dnes odpoledne řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Okres Trutnov je v poslední době regionem v ČR, kde se nákaza šíří nejrychleji. Na hraně kapacit je také soukromá vrchlabská nemocnice v okrese Trutnov.

"Čtvrté covidové oddělení o 12 lůžkách bude trutnovská nemocnice schopná udržet spíše krátkodobě. Prosíme veřejnost o důsledné dodržování opatření," uvedla Chytilová.

Ve vrchlabské nemocnici bylo dnes asi 30 pacientů s covidem, z toho šest na JIP. "Jsme přes kapacitu, kterou jsme měli pro covidové pacienty. Museli jsme přidat lůžka. Stav je ještě horší než před týdnem," řekl ČTK ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek.

V Královéhradeckém kraji léčí pacienty s covidem-19 kromě krajských nemocnic a soukromé ve Vrchlabí i Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové.

V nemocnicích v kraji dnes dopoledne bylo celkem zhruba 575 pacientů s covidem-19, z nich zhruba 120 na JIP. Přitom ve středu to bylo asi 540 pacientů s covidem-19, z toho na JIP asi 120. Třicátého prosince bylo v nemocnicích v regionu, které léčí covid-19 pacienty, zhruba 330 pacientů.

 čtěte také: Kdo to nezažil, nemůže si to představit


V nemocnicích hradeckého kraje bylo dopoledne hospitalizováno zhruba 340 pacientů, z nich 60 na intenzivních lůžkách. "Z hlediska naplněnosti našich covidových kapacit byl uplynulý týden rekordní," uvedla Chytilová.

Ve FN Hradec Králové bylo dopoledne v péči lékařů 205 pacientů s covidem-19, z nich 53 na JIP, řekl ČTK náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl.

V Královéhradeckém kraji se epidemická situace z hlediska počtů nových nákaz, aktivních případů i úmrtí lidí s covidem-19 zhoršuje. V okrese Trutnov za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1064. I další okresy hradeckého kraje vykazují v rámci ČR nadprůměrná čísla šíření nákazy.

 čtěte také: Nechceme vypnout péči kvůli covidu


Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji ve čtvrtek volných zhruba 20 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o pět procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly tento čtvrtek nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 14 procent, o pět procent méně než před týdnem. Pro pacienty s covidem tento čtvrtek zbývalo pět lůžek, pro ostatní 26.

Standardních lůžek s kyslíkem bylo ve čtvrtek 28. ledna z 1278 volných zhruba deset procent, o dvě procenta více než před týdnem. Pro pacienty s covidem zbývalo jedno takové lůžko, pro ostatní 104, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

ČTK
Foto: Jan Bartoš