Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

U Janské kaple v městském parku stojí opravený kříž

5. 1. 2021

page.Name
Dřevěný kříž u Janské kaple v trutnovském lesoparku je nově opravený. Spodní část již byla ve velmi špatném stavu a ozdobné prvky dokonce opadaly. Radnice do záchrany unikátního kříže investovala necelých 85 tisíc korun.

„Tento kříž zde pravděpodobně stojí už od 19. století. Čas se samozřejmě podepsal na jeho stavu. Byl poškozen hnilobou, a především část v zemi byla tak zničená, že hrozilo jeho zlomení a pád,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

Rovněž vodorovné břevno silně poškodily povětrnostní podmínky. „Celá konstrukce kříže ztrácela celistvost a postupně z něho opadaly ozdobné prvky. V místě spoje jsme dokonce našli dutinu s ptačím hnízdem,“ doplňuje Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města trutnovského úřadu.

Radnice se tak rozhodla nechat kříž demontovat a opravit. Spodní uhnilá část byla nahrazena ocelovou patkou k upevnění do betonu. Kompletně bylo vyměněno vodorovné břevno, vylepily se vyhnilé části a ztrouchnivělé dřevo se zpevnilo napuštěním a kovovými prvky. „Barevně jsme dřevo vyretušovali a také jsme nechali doplnit chybějící jetelová zakončení ramen a Krista malovaného na plechový podklad. Při renovaci jsme postupovali podle dobové fotografie,“ dodává Vlastimil Grof.

Práce provedl na konci loňského roku Jiří Semerák z Červeného Kostelce za necelých 85 tisíc korun. „Odhadujeme, že jde o jediný takto starý ještě dochovaný dřevěný kříž v širokém okolí, proto bylo nutné jej zachovat s maximální autentičností do budoucna,“ uzavírá starosta Adamec.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší v Trutnově a Michaela Dědková