Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Učitelé rozdávali vysvědčení. Někteří osobně, jiní online

28. 1. 2021

page.Name
Školáci dnes dostali pololetní vysvědčení. Nejmladší ho přebírali od učitelů osobně, starším většinou přišlo přes online aplikace do Bakalářů. Hodnotilo se známkami, i slovně.

V poříčské Základní škole Náchodská se předávalo vysvědčení osobně, a to venku před školní budovou. „Většina učitelů si zvala děti po určitých intervalech, pro vysvědčení si chodily jednotlivě,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Švarc. „Žáci v tradičním vzdělávání bylo hodnoceni známkami, žáci, kteří se učí podle Montessori slovně,“ upřesnil.

Rovněž v Mateřské škole, Základní škole a Praktické škole v Horním Starém Městě si většina žáků vyzvedla vysvědčení osobně. Speciální školy totiž mají z vládních opatření výjimku a učí prezenčně. „Většina dětí si vysvědčení převzala osobně, kromě těch, které byly nemocné nebo v karanténě. Ty dostanou vysvědčení hned, jak se vrátí do školy,“ oznámil ředitel školy Jaromír Vašíček. Škola má dva vzdělávací směry. V jednom jsou žáci známkováni, ve druhém dostávají slovní hodnocení.

Základní škola kpt. Jaroše v Gorkého ulici zčásti přistoupila k pololetním vysvědčením standardně a zčásti netradičně. „Prvnímu stupni jsme předali vysvědčení před školou. Druhý stupeň ho dostane elektronicky. Kromě známek v něm bude mít i slovní hodnocení distanční výuky. Tu podle nás nelze ohodnotit jen známkou,“ řekl ředitel školy Jiří Paták.

Prvňáci a druháci v Základní škole Mládežnická na Zelené louce si dnes převzali vysvědčení osobně (viz. fotografie ze školního profilu na Facebooku). „U ostatních dětí jsme využili aplikaci, která je součástí Bakalářů, a pololetní klasifikace jim byla zpřístupněn onlajn. Až se děti vrátí do školy k prezenční výuce, dostanou vysvědčení vytištěné,“ sdělil ředitel školy Zdeněk Géc.

Základní škole Komenského předala vysvědčení žákům prvních a druhých tříd podle zvyklostí. „Ostatní dostali naskenované výkazy do Bakalářů,“ prohlásil ředitel školy Petr Horčička. Rozhodnutí, zda děti známkovat nebo je netradičně ohodnotit slovy, ponechal na učitelích. „Většina udělila známky. Když učitel chce žáka nebo známku okomentovat, nepotřebuje na to formulář od ředitele,“ dodal.

Kdy se vrátí všichni žáci do škol není známé. Vláda dnes kvůli zhoršení epidemické situaci zpřísnila některá opatření. Školy zatím nechala v režimu distanční výuky s výjimkami pro prvňáky a druháky. Ti se učí prezenčně.

Podle některých jsou školy rizikové prostředí. Děti jako „superpřenašeči“ by mohly nakazit učitele. „Pokud se vrátí do škol, tak se můžeme po čtrnácti dnech dostat do situace, že nebude mít kdo učit. Třetina našeho pedagogického sboru je totiž v rizikové věkové skupině. Ano, distanční výuka je náročná pro všechny, děti, učitele i rodiče, ale na druhou stranu zdraví je zdraví,“ prohlásil Zdeněk Géc z Mládežky.

Ředitel největší trutnovské základní školy Komenského je přesvědčený, že se návrat nesmí uspěchat. „Jestli by to mělo vést k tomu, že by se na dva týdny otevřelo a pak zase zavřelo, tak to bych považoval za největší katastrofu. Ať se otevře v momentě, až si budeme všichni jistí, a udělejme všechno proto, aby to bylo co nejdřív,“ dodal Petr Horčička

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook ZŠ Mládežnická