Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

V nemocnicích v trutnovském okrese jsou poslední volná lůžka

13. 1. 2021

page.Name
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je nadále vážná. Nejhorší situace je na Trutnovsku a Náchodsku, tam zbývají poslední volná lůžka pro pacienty s koronavirem. Rozšiřování covidových oddělení komplikuje nedostatek personálu, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců nemocnic.

Pacienty s covidem léčí v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, krajské nemocnice a soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

Hospitalizovaných pacientů s covidem bylo v kraji dnes dopoledne zhruba 520, z nichž 110 vyžadovalo intenzivní péči. Před měsícem byl celkový počet hospitalizovaných pacientů s covidem v kraji asi 270, z toho téměř 60 na JIP.

Podle ministerstva zdravotnictví je nejhorší epidemická situace v okresech Trutnov a Náchod, které jsou nejvíce zasaženými regiony v ČR. Šíření koronaviru na Trutnovsku a Náchodsku je nejrychlejší ze všech okresů v republice. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1119 a 981 případů covidu-19. To se odráží v zaplněnosti nemocnic.

čtěte také: Nemusíme to zvládnout, varují lékaři z covidu


"Jsme úplně plný, na více než sto procentech kapacity. V posledních deseti dnech počty pacientů s covidem rostou. Dnes s největší pravděpodobností otevřeme na následné péči pro pacienty s lehčím průběhem jedno ze dvou pater," řekl dnes ČTK ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek. Soukromá nemocnice ve Vrchlabí měla dnes ráno 30 pacientů s covidem, z nichž čtyři na JIP.

V krajských nemocnicích bylo dnes dopoledne celkem asi 300 pacientů s covidem, z nich 55 na JIP. "Volných máme momentálně necelých 40 standardních lůžek a tři intenzivní. Ohledně situace v náchodské a trutnovské nemocnici, aktuálně mají covidová lůžka téměř plná, volné jsou maximálně jednotky standardních lůžek," uvedla dnes mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

 čtěte také: Očkování začalo. První dávky mají zdravotníci


Ve FN Hradec Králové bylo dnes hospitalizováno zhruba 190 pacientů s koronavirem, z toho více než pět desítek na JIP. "Situace je mimořádně náročná, protože v nemocnici je v práci nepřítomných více než 300 zdravotníků z celkového počtu 3500 zdravotníků. Chybí také desítky dalších zaměstnanců nemocnice," řekl ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Do pomoci nemocnici se zapojily desítky studentů zdravotnických škol a mediků, v nemocnici pomáhá také armáda či další dobrovolníci. S výpadkem zdravotnického personálu se potýkají i krajské nemocnice, tam chybí asi 11 procent z celkového počtu zdravotníků. I tam vypomáhají dobrovolníci a vojáci. Aby odlehčil nemocnicím, aktivoval kraj mimo záložní lůžka pro pacienty s covidem, kteří mají mírnější průběh onemocnění. Jde například o lázeňské zařízení v Janských Lázních na Trutnovsku.

Očkování zahájil i mobilní tým nemocnice Vrchlabí

Klienti domovů důchodů ve Vrchlabí a jeho nejbližším okolí a jejich zaměstnanci jsou od středečního rána očkováni mobilním týmem soukromé nemocnice ve Vrchlabí. Ve středu bude tímto týmem naočkováno 160 lidí a ve čtvrtek zhruba dalších 200 osob. Uvedl to ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek.

"Náš tým tvoří zatím dvě zdravotní sestry, protože každé zařízení bude mít u vakcinace svého lékaře. Pokud to ale bude potřeba, vezmeme do týmu i doktora," uvedl Mrázek.

Vrchlabská nemocnice je jednou ze sedmi nemocnic v Královéhradeckém kraji, které očkují proti koronaviru. První v kraji zahájila očkování v sobotu 2. ledna FN Hradec Králové, od pátku 8. ledna se přidaly krajské nemocnice. Ve vrchlabské nemocnici, která obdržela asi 650 dávek očkovací látky, se očkuje od pondělí 11. ledna.

"Zatím jsme ke středečnímu ránu oočkovali asi dvě stě lidí, denně okolo stovky. Byli to naši zdravotníci, záchranka. O očkování je zájem. Z Trutnovska se nám přihlásili stomatologové, praktici, desítky lidí," dodal Mrázek.


ČTK