Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Vakcínu jsem chtěla, abych se už nemusela bát, říká seniorka

22. 1. 2021

Vakcínu jsem chtěla, abych se už nemusela bát, říká seniorka 0 snímků
V trutnovské nemocnici v pátek začala další fáze očkování proti covidu-19. Pro vakcínu si přišli první senioři nad 80 let objednaní přes webový registrační systém.

„Vůbec jsem neváhala,“ prohlásila razantně osmdesátiletá Eva Vlčková krátce poté, co dostala první dávku vakcíny. Přijela si pro ni až od Broumova. „Počítač nemám. S registrací a objednáním na internetu mi pomohla přítelova vnučka. Chtěli jsme se očkovat v Náchodě, ale ten to hlásilo plný, volné místo bylo tady v Trutnově,“ řekla.

Do nemocnice přicestovala s partnerem Josefem Světlíkem. Také on byl na očkování objednaný. „Nebojím se toho. Jsem myslivec, ještě bych si chtěl něco užít, i když je mi osmdesát šest roků,“ uvedl těsně předtím, než dostal dávku vakcíny.

Oba senioři připustili, že jejich generaci jde za současné pandemie o život. „Ta čísla jsou vysoká. Vakcínu jsem chtěla, abych se už nemusela bát,“ přiznala Eva Vlčková. „Doufáme, že vakcína pomůže všem, kteří se nechají očkovat,“ dodal Josef Světlík.

 čtěte také: Britská mutace koronaviru v kraji potvrzena


Nemocnice bude očkovat seniory i v dalších dnech. „K očkování by měli přijít přesně podle objednacích časů. Není potřeba chodit ve velkém předstihu, aby se nám zbytečně chodba neplnila lidmi. Vakcíny máme, očkovat v nemocnici budeme i v pondělí. V úterý a středu pojedeme očkovat do domovů pro seniory,“ ujistil ředitel špitálu Miroslav Procházka.

Očkování v Trutnově začalo v pátek 8. ledna. Jako úplně první dostali vakcínu záchranáři, lékaři a zdravotní sestry pracující na odděleních s vysokým rizikem nákazy.

 čtěte také: První dávky dostali záchranáři a zdravotníci


Očkování k dnešku dostalo v České republice asi 170 tisíc lidí. Proočkovanost podle statistiky nepřekonala dvě procenta. Největší část očkovaných tvoří zdravotníci (57%) a pracovníci a klienti sociálních služeb (18%).

Vakcínu tvoří dvě dávky, je nutné si nechat během tří až čtyř týdnů podat obě. „Teprve zhruba za týden po podání druhé dávky je člověk považován za někoho, kdo je imunní,“ vysvětlil ministra zdravotnictví Jan Blatný.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz