Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Žádné služební cesty s rodinou, na chatu či do apartmánu pouze jedna rodina

28. 1. 2021

page.Name
O půlnoci z pátka na sobotu dojde ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Vláda omezila volný pohyb osob. Na služební cesty už nebude možné vyrazit s rodinou. Lidé mohou do vlastních rekreačních objektů, ale pouze členové jedné domácnosti. Lanovky a vleky už nebudou smět využívat ani pěší. Zazněl také apel, aby lidé necestovali. Neměly by se setkávat rodiny, které spolu běžně nežijí. Při návštěvě blízkých by lidé měli nosit respirátory.

K novým omezením vláda přistupuje z obavy, že by se mohla zhoršit epidemická situace v době, kdy jsou české nemocnice plné vážně nemocných s covidem-19 a kdy se v Čechách objevuje britská mutace koronaviru. „V posledních dnech začala epidemie stagnovat, některá čísla začala dokonce růst. Nemůžeme dovolit si ji nyní podcenit," oznámil na dnešní tiskové konferenci vlády ministr vnitra Jan Hamáček.

Ještě než vláda představila nová opatření, zazněl apel ke všem obyvatelům Česka. „To nejlepší, co teď můžete udělat, je zůstat doma,“ řekl Hamáček.

Vláda mimo jiné zpřísnila pravidla pro ubytování. „Povolujeme cesty do vlastních rekreačních objektů, ale jen lidem z jedné domácnosti,“ prohlásil ministr vnitra.Služební cesty s rodinou už nebudou možné. Lidé na služební cestě se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby.

Vleky a lanovky mohou nově fungovat jen k dopravní obslužnosti. Nemohou už tedy vozit běžkaře, ani pěší. Kdy budou smět skiareály otevřít vláda nestanovila. „Nedá se předpokládat, že to bude příští týden. Sezona ale není ztracená,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Vláda obnovila zákaz některých návštěv pacientů u lůžek akutní péče. Zpřísnění zasáhne i autoškoly, učitelé i žáci musí nov využívat respirátory FFP2. Povolené jsou ale výjimky.

Lidé se mohou nově nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler