Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zemřel kněz Jan Rybář, za totality pronásledovaný, po revoluci oceněný

16. 1. 2021

Zemřel Jan Rybář, kněz za totality pronásledovaný, po revoluci oceněný 0 snímků
Ve čtvrtek 14. ledna zemřel ve věku 89 let trutnovský Páter Jan Rybář. Patřil k výrazným osobnostem veřejného života. Byl uznávaný nejen u věřících. Proslul také přednáškami pro širokou veřejnost a psaním článků. Vyšlo mu několik knih. Byl oceněný za boj za demokracii a svobodu.

Zprávu o úmrtí respektovaného kněze včera zveřejnilo Biskupství královéhradecké.

Rybář se narodil v Brně, vyrůstal v Bílovicích nad Svitavou. Od vstupu do Tovaryšstva Ježíšova v roce 1949 ho ale pronásledovali komunisté. Byl opakovaně zatčen, poprvé v roce 1950. Na vojnu musel k pétépákům (Pomocné technické prapory), protože byl osoba režimu nepohodlná. Potom pracoval jako dělník ve stavebnictví a strojírenství. Přitom tajně studoval. V roce 1960 byl znovu zatčen, studia dokončil ve vězení. V roce 1962 ho také uvězněný biskup Karel Otčenášek tajně vysvětil na kněze.

Do Trutnova přišel po nástupu normalizace v roce 1969. Ve farnosti v Poříčí sloužil 17 let, pak odešel do Janských Lázní. Celou dobu svého působení na Trutnovsku byl pronásledovaný Státní bezpečností. „Snažili se mě rozmanitými kuriózními způsoby získat ke spolupráci,“ vzpomínal kdysi při besedě v trutnovském Muzeu Podkrkonoší.

Nikdy se nenechal zlomit, přestože StB pro to dělala všechno možné. „Raději bych měl dvě nemanželské děti, než podepsat spolupráci s StB,“ prohlásil rezolutně.

Po Sametové revoluci působil až do roku 2004 v Rychnově nad Kněžnou jako kaplan u hraběte Kolowrata. Pak odešel do důchodu, vrátil se do Trutnova. Působil přitom jako výpomocný duchovní v Horním Starém Městě, dával lidem exercicie a přednášel na různá témata. Hodně psal. Mezi jeho nejznámější knihy patří sbírka fejetonů Musíš výš a Kam jdeme.

Byl známý jako laskavý muž s nadhledem, humorem a schopností vycítit, co lidi trápí. „Patří mezi ty, kteří i zlé (vlastní bídu, i trápení kriminálu, ponižování od estébáků, církevních tajemníků nebo nepochopení nadřízených) dokáží využít k vlastnímu prospěchu a porozumění slabostí člověka. Neslyšel jsem jej naříkat, nadávat, natož někoho zatracovat. Jeho víra a teologie je plná porozumění a laskavé svobody?“ napsal o něm v roce 2016 římskokatolický kněz a bývalý farář z Letohradu Václav Vacek.

Pátera Rybáře ocenil také biskup Václav Malý. „Tento vzdělaný a přes svůj vysoký věk čilý a moudrý muž oslovuje lidi jednoduchostí a tím, čím žije. Přes ústrky si zachoval rovnou páteř. Šíří kolem sebe atmosféru klidu, pochopení a hlavně vnímavosti pro potřeby všedního dne. To lidé velmi oceňují, protože dovede nenápadně pomáhat a zároveň dovede inspirovat, že stojí za to žít i v nesnadných podmínkách. Já si tohoto člověka velmi vážím,“ poznamenal biskup.

Za své zásluhy o obnovu svobody a demokracie získal Rybář několik ocenění. Například Cenu Václava Bendy, Pamětní medaili Královéhradeckého kraje a Stříbrnou pamětní medaili Senátu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Foto: Miloš Šálek a archiv