Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Epidemie zrychluje, nemocnice navyšují počty covidových lůžek

3. 11. 2021

page.Name
Pandemická situace se zhoršuje. Rychle přibývá nemocných i hospitalizovaných. Nemocnice proto navyšují počty covidových lůžek, podobně jako před rokem dokonce chystají otevření speciálních covidových oddělení. Hrozí rovněž odkládání neakutních operací. Už v pondělí nemocnice zakázaly návštěvy.

V hradeckém kraji za posledních sedm dní testy potvrdily 952 nových případů nákazy covidem-19. Před dvěma týdny to bylo za stejnou dobu 184 případů. V nemocnicích přibývá hospitalizovaných s covidem-19. Dnes se jich v kraji léčilo 45, v trutnovském špitále 5. „Tři máme na intenzivních lůžkách, dva na standardních,“ potvrdil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Nemocnice už navyšují počty covidových lůžek. Připravují se na otevření covidových oddělení. „Zatím nemáme otevřené žádné, ale budeme je zřizovat od pondělí,“ upřesnil Procházka.

Zdravotní péči zatím žádná z nemocnic v hradeckém kraji neomezila. Dá se ale předpokládat, že dojde k odkládání neakutních operací, podobně jako tomu bylo před rokem. „Epidemie nabírá na síle a je potřeba, aby na to zdravotnický systém v našem kraji byl připravený, aby nemocnice měly dostatek zdravotnického personálu, byla zajištěna koordinace při zajišťování péče, dostatek léků a podobně,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se v kraji nákaza nejvíce šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel zhruba 190 nákaz, před týdnem 144. V okrese Hradec Králové podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 175 nakažených, před týdnem zhruba 122. Okresy Trutnov a Jičín mají sedmidenní incidenci na zhruba 162 a 149. Před týdnem mělo Trutnovsko sedmidenní incidenci zhruba 100 a Jičínsko 77.

Nejlépe je na tom okres Náchod, kde bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel zhruba 90 nakažených, oproti zhruba 50 před týdnem.

Aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno přes 70 % populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity, do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo také 128 praktických lékařů.

„Buďme rozumní, opatrní a dodržujme známou základní prevenci. Abychom sami zbytečně neonemocněli, ale současně také nepřispívali k šíření viru v kraji. Děkujeme všem, kteří chápou znovu vzrůstající riziko a vhodným chováním a jednáním chrání sebe i ostatní, všem, kteří se prvně i opakovaně očkují, kteří respektují stanovená preventivní opatření v nejrůznějších zařízeních i při dalších aktivitách,“ prohlásil ředitel krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Aktuálně se nákaza nejvíc šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel zhruba 190 nákaz, před týdnem 144. V okrese Hradec Králové přibylo zhruba 175 nakažených, před týdnem zhruba 122. Okresy Trutnov a Jičín mají sedmidenní incidenci na zhruba 162 a 149. Před týdnem mělo Trutnovsko sedmidenní incidenci zhruba 100 a Jičínsko 77. Nejlépe v kraji je na tom okres Náchod, kde bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel zhruba 90 nakažených, oproti zhruba 50 před týdnem.

(pac, tz-mpo, mz, khk)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš