Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Nejdřív chtěli střílet z historických zbraní, nakonec pořádali slavnosti

4. 11. 2021

Nejdřív chtěli střílet z historických zbraní, nakonec pořádali slavnosti 0 snímků
Přesně 45 let. Tak dlouho existuje Klub vojenské historie Trutnov, spolek známý například pořádáním vzpomínkových akcí na legendární prusko-rakouskou bitvu, průvodcovskou činností na Janské kapli a zejména v počátcích také péčí o památky na válku 1866.

Jeho členové jsou díky dobovým uniformám a zbraním nepřehlédnutelní. Například při tradičních slavnostních nástupech na Krakonošově náměstí spojených s natíráním pamětní desky. Když se však na konci sedmdesátých let začínali scházet, mohli si nechat o veřejném vystupování ve stejnokrojích rakouské císařské armády jen zdát. Komunistický režim byl proti.

„V roce 1976 jsme začínali jako Klub historických zbraní. Hlavním motivem pro nás byly staré zbraně a možnost si z nich vystřelit. I když jsme se o tři roky později přejmenovali na Klub vojenské historie, stejně se až do roku 1989 musela naše činnost obejít bez uniforem,“ upozorňuje Petr Kopecký, zakládající člen spolku.

Teprve po Sametové revoluci se mohli obléknout do stejnokrojů. Nejprve do bílých uniforem rakouských pěšáků, v posledních letech zaujali zcela novými zelenými stejnokroji ostrostřelců. Klubová činnost se mezitím rozjela na plné obrátky. Kromě střeleb z historických zbraní, vojenského výcviku a restaurování zbraní, se doslova roztrhl pytel s účinkováním na veřejných akcích u nás i v zahraničí. „Opakovaně jsme jezdili do Rakouska, Německa, ale byli jsme také v Maďarsku, Itálii, Polsku a na Slovensku. V Bad Urachu jsme dokonce pochodovali před šedesáti tisíci lidmi,“ připomíná Petr Kopecký.

Klub se účastnil vzpomínkových akcí a bitevních ukázek po celé republice. Dvě uspořádal v Trutnově - jednu na náměstí, druhou pod Vlčí skálou. Obnovil tradici natírání pamětní desky 1866 na Krakonošově náměstí. V září 2005 navíc uspořádal ve městě velkolepou připomínku převezení ostatků legendárního generála Gablenze z roku 1905. „Bylo tady asi čtyři sta lidí z historických jednotek z Čech i zahraničí, a spousta pozvaných hostů, včetně potomků Gablenze a slavného rodu Schaumburg-Lippe,“ říká Kopecký.

V roce 1999 klub získal za svoji dlouholetou činnost Kulturní cenu města Trutnova. Na letošní jubileum poukazuje i aktuální výstava v Muzeu Podkrkonoší, nazvaná 45 let Klubu vojenské historie. Expozici tvoří atraktivní předměty dokumentující bohatou činnost spolku. Například střelecké terče, z nichž některé malují přímo členové klubu, a na které střílejí při klubových závodech nebo výročních střelbách. „Terčů je zhruba sto třicet. Jsme na to hrdí, nikdo v republice nemá takový soubor,“ vysvětluje Kopecký.

Ve vitrínách jsou rovněž pamětní medaile, které klub získal nebo sám vydal. A také zbraně - pušky a pistole, originály i repliky. Nepřehlédnutelný je tříliberní horský kanón vzor 1863. Ne všechny vystavené exponáty se ale váží k památné bitvě roku 1866. Mnohé patří například do obdob druhé světové války. „Baví nás vojenské historie jako celek. Nezaměřujeme se pouze na jednu část válečné minulosti,“ upřesňuje Petr Kopecký.

Výmluvná je i vystavená fotodokumentace. Zachycuje začátky klubu, i jeho největší rozkvět v osmdesátých a devadesátých letech, kdy se členská základna rozšířila. Nyní má klub 18 členů, za celou dobu jeho existence klubem prošlo 90 lidí. Někteří už bohužel zemřeli. Jako například Petr Fuxa. Při páteční vernisáži představil výstavu a připomněl zásadní milníky klubu. V noci na sobotu zemřel. „Byl to skvělý kamarád, skutečný znalec vojenské historie, a hlavně jeden ze zakládajících členů našeho spolku. Bude nám chybět,“ dodal Petr Kopecký.

Výstava k výročí klubu je v muzeu přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 28. listopadu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek