Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice vyhodnotí v listopadu přes 7 tisíc PCR testů, více než v říjnu

29. 11. 2021

page.Name
Trutnovská nemocnice zaznamenává nárůst práce v mikrobiologické laboratoři, kde vyhodnocují PCR testy na covid-19. Zatímco v září a říjnu vyhodnotili téměř 3600 testů za měsíc, v listopadu to bude více než 7 tisíc. Rekordní počty nemocnice zaznamenávala na začátku letošního roku, kdy v lednu vyhodnotila zhruba 11 tisíc PCR testů a v únoru 10 tisíc. ČTK to dnes řekla mluvčí trutnovské nemocnice Lucie Chytilová.

Podobná situace je i v dalších nemocnicích v kraji, kde se PCR testy vyhodnocují. Nárůst testování souvisí se sílící epidemií koronaviru. "Kvůli tomuto nárůstu nyní přijímáme administrativní posily na vyplňování žádanek a dalších formulářů," řekla ČTK mluvčí Chytilová. Podle ní je kapacita laboratoře dostačující.

Dnes dopoledne bylo v Oblastní nemocnici Trutnov 17 pacientů s covidem-19, z toho dva v intenzivní péči, před týdnem šlo o zhruba 15 hospitalizovaných, z nichž na ARO byli jednotlivci. V nemocnici je otevřeno jedno covidové oddělení, další rozšiřování zatím není v plánu.

"Trutnovská nemocnice pozastavila plánované operace v celkové anestezii. Ambulance jsou v provozu, stejně tak se provádí například menší zákroky v lokální anestezii," řekla ČTK Chytilová.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. O pacienty s covidem-19 pečují kromě krajských nemocnic také státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a soukromá ve Vrchlabí. Ve všech nemocnicích v kraji od tohoto týdne platí plošný zákaz návštěv.

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji nadále sílí. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 942, v neděli 933 a před týdnem v pondělí 691 a o týden dříve 443. Celostátní průměr byl dnes 1201, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek