Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Skromné oslavy 32 let od sametové revoluce. Vzpomínalo se i zpívalo

17. 11. 2021

Skromné oslavy 32 let od sametové revoluce. Vzpomínalo se i zpívalo 0 snímků
Svátek, který nám dal svobodu a demokracii, dnes na trutnovském Krakonošově náměstí slavilo asi čtyřicet lidí. Při čtyřicetiminutovém setkání u kašny zaznělo několik krátkých proslovů, zpívalo se a příchozí zapalovali svíčky.

Podobně jako v předchozích letech si události, které před 32 lety vedly k pádu komunismu, připomněla sice méně početná skupina lidí, ale o to lepší nálada v ní panovala. Navzdory chladnému počasí. „Nepřišli jsme pozdě?“ vtipkoval hned na začátku Aleš Bouda.

Narážel tím na končícího premiéra Andreje Babiše, který na Národní třídě v Praze položil věnec u památníku Sametové revoluce už v šest hodin ráno. Časný příchod odůvodnil Babiš tím, že po něm lidé údajně plánovali házet vajíčka.

U mikrofonu na trutnovském náměstí se vystřídali ještě další tři řečníci. Někteří vzpomínali, někdo spíš mluvili o budoucnosti. „Chtěla bych popřát této zemi, abychom místo toho, co nás rozděluje, co nám vadí a co nám na druhých překáží, hledali, co je pro nás společné a důležité. Prostě přestali hledat špínu, to špatné a zlé, a začali hledat to hezké, spojující a obohacující,“ řekla Gabriela Trösterová Grundová.

„Pro mě 17. listopad znamená svobodu a demokracii, kterou si musíme chránit. Demokracie se těžko nabyde, ale lehko ztratí,“ prohlásil Filip Teodor Bělík. On i většina dalších lidí si s rokem 1989 spojuje osobu Václava Havla. „Osobně jsem ho neznal, ale pan Havel byl morální autoritou. Po jeho smrti plno lidí ztratilo etický, morální kompas,“ prohlásil.

Někteří pamětníci dnešního setkání mají dodnes v hlavě živé vzpomínky na revoluční dny a manifestace v centru Trutnova. „Vzpomínám, jak tady najížděly vozy veřejné bezpečnosti, upozorňovaly nás, že je to nezákonné shromáždění a snažily se nás vytlačit. Část demonstrantů se musela dát na útěk,“ řekl někdejší trutnovský farář Bohumil Šitavanc.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek