Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Starosta Adamec skončí v čele radnice kvůli funkci ve sněmovně

25. 11. 2021

Starosta Adamec skončí v čele radnice kvůli funkci ve sněmovně 0 snímků
Ivan Adamec (ODS) se vzdá funkce starosty Trutnova. V nově zvolené poslanecké sněmovně se totiž stal předsedou hospodářského výboru. Obě funkce nelze vykonávat současně, vysvětlil. V Trutnově chce ale i nadále zůstat řadovým zastupitelem.

„Rozhodl jsem se v pondělí 13. prosince po projednání všech bodů programu městského zastupitelstva rezignovat,“ oznámil dnes ráno.

Předsedou hospodářského výboru se Ivan Adamec stal po dohodě koalic SPOLU a Pir+STAN, které mají ve sněmovně většinu a sestaví v nejbližších dnech novou vládu. „Je to funkce na plný úvazek. Navíc jsme vyhráli volby, jsme v koalici, jsem ještě v zemědělském výboru, takže moje přítomnost v Praze je bezpodmínečně nutná,“ upřesnil Adamec.

Na nejbližší schůzi zastupitelstva se dlouholetý trutnovský starosta vzdá rovněž funkce v městské radě. Řadovým zastupitelem ale zůstane. „V Trutnově jsem doma, pořád s ním chci být propojený. A v příštích komunálních volbách chci znovu kandidovat do zastupitelstva,“ upozornil.

Trutnovská ODS coby jasný vítěz komunálních voleb nyní musí najít za Adamce náhradu. „Jednání už se vedou, myslím, že máme velmi kvalitního kandidáta,“ naznačil starosta. Jméno ale prozradit nechtěl. Podle našich informací už ale probíhají jednání i s koaličními partnery.

Ivan Adamec je starostou našeho města od podzimu 1998. Zvolen byl šestkrát za sebou. V letech 2002 až 2008 byl zvolen senátorem, od roku 2013 je poslancem a od roku 2016 krajským zastupitelem. Letos ve sněmovních volbách kandidoval jako krajská jednička koalice SPOLU.

„Chci poděkovat Trutnovanům, kteří mě podpořili při volbě do parlamentu. Pro mě jsou to hlasy, které ve mně vyvolávají velkou zodpovědnost vůči tomu, co budu v Praze dělat, a jak se postarám o náš region a o naše město,“ dodal.

Komentář politologa Jiřího Štefka

 Ivan Adamec je v současné době bezesporu nezkušenějším komunálním politikem v Královéhradeckém kraji. V čele Trutnova stojí již déle než 23 let a jeho otisk na tváři zmodernizovaného města je dobře patrný.
 Nikdy nevyměnil svůj politický dres, a to i v době, kdy byla ODS na dně a odvraceli se od ní voliči i sympatizanti. On si ty svoje v Trutnově udržel a dokázal oslovit i voliče v celém kraji. Během své dosavadní politické kariéry prokázal, že si dokonale osvojil politické řemeslo a umí být pragmatik. Například tím, že v roce 2016 byl jedním z architektů krajské koalice, která po volbách uzavřela širokou duhovou koalici a vyšachovala vítězné hnutí ANO, nebo když po posledních komunálních volbách v roce 2018 přibral do své koalice na trutnovské radnici Pirátskou stranu.
 Adamcovo zvolení do čela Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny lze považovat za jeho dosavadní politický vrchol. Tato volba je potvrzením jeho kvalit, ale i silné pozice v rámci ODS. S novým starostou začne nová kapitola města Trutnova a už nyní lze říci, že nový budoucí starosta to bude mít po tak silné osobnosti - jakou Ivan Adamec je - velice těžké.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek